Mobilizacja amerykańskiej Polonii chętnej nieść pomoc Ukrainie oraz uchodźcom, którym udało się przekroczyć polską granicę jest ogromna. Nie trzeba daleko szukać, by zaangażować się w lokalne akcje charytatywne. Informacje udostępniane są na bieżąco w mediach społecznościowych, przez polską prasę, można pytać w polskich biznesach, kościołach, polskich szkołach. Niektórzy chcą jednak zrobić więcej.
Coraz częściej pojawiają się pytania o możliwość przyjęcia w USA uchodźców z Ukrainy. Wszystko wskazuje na to, że niebawem taka możliwość się pojawi, choć obecnie granice USA nie są otwarte dla osób uciekających z Ukrainy. Pomimo tego rząd podjął już decyzje w kwestii obywateli ukraińskich przebywających aktualnie na terenie USA.
3 marca Departament of Home and Security ogłosił dla Ukraińców tak zwany Temporary Protective Status. Oznacza to, że obywatele Ukrainy przebywający w USA od 1 marca 2022 roku mogą zostać i pracować legalnie w kraju na okres 18 miesięcy bez względu na jakiej przebywają tu wizie oraz czy skończył już się im legalny pobyt. Podobny program ogłosiła również Kanada.
Na administracji w ciągu ostatnich dni wywierana jest ogromna presja, aby rząd udostępnił możliwość uchodźcom nie tylko osiedlania się w USA, ale również transportu przez ocean. Taka akcja zorganizowana była przez administrację Bidena w zeszłym roku w trakcie i po wycofaniu z Afganistanu amerykańskich wojsk i ponownym przejęciu władzy przez talibów. Za podobnym rozwiązaniem lobbuje ukraińska diaspora w USA. Szacuje się, że w całym kraju mieszka milion osób pochodzenia ukraińskiego.
Za otworzeniem granic dla uchodźców z Ukrainy wypowiedziały się między innymi kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku oraz Ilhan Omar z Minnesoty, która powiedziała, że „Stany Zjednoczone powinny być przykładem i zacząć osiedlać uchodźców najszybciej, jak tylko możliwe”. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że działania w tym kierunku zostaną podjęte w najbliższych dniach bądź tygodniach. Jeżeli granice zostaną otwarte dla ukraińskich uchodźców, lokalna Polonia odegrać będzie mogła jeszcze większą rolę.
Amerykański sekretarz stanu Anthony J. Blinken podczas wizyty w Polsce 5 marca zobowiązał się przekazać Polsce 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców. Nie wykluczył też działań mających umożliwić przyjmowania uchodźców na amerykańskiej ziemi.
Darek Barcikowski