sobota, 23 listopada, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Ubiegam się o potwierdzenie obywatelstwa polskiego w celu odnowienia polskiego paszportu. Ponieważ posiadam również obywatelstwo amerykańskie, wymagane jest przedstawienie potwierdzonej notarialnie kopii mojego paszportu amerykańskiego wraz z klauzulą apostille. Co to jest i gdzie mogę to jak najszybciej załatwić? Moja znajoma była niedawno u pewnej notariusz w St. Petersburg, FL, która w tym samym dniu poświadczyła jej kopię paszportu i dopięła do tego certyfikat apostille. Nie rozumiem zatem dlaczego adwokat powiedział mi, że certyfikat apostille dla dokumentów notaryzowanych na Florydzie może wystawić tylko Departament Stanu i załatwienie tego trwa kilka tygodni. Ta notariusz miała podobno cały folder z gotowymi certyfikatami apostille, które dopina do dokumentów od ręki.

Mariusz z Clearwater, FL


Szanowny Panie Mariuszu

Apostille to międzynarodowa klauzula używana powszechnie w krajach będących stronami Konwencji Haskiej z 1961 roku o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Celem tej klauzuli jest uwiarygodnienie podpisów urzędowych lub notarialnych i potwierdzenie autentyczności dokumentów urzędowych. Ta klauzula wygląda różnie w poszczególnych krajach i stanach. Stan Florydy wydaje ją na osobnej stronie w formie certyfikatu, na specjalnym papierze zabezpieczonym przed kopiowaniem. Dokument opatrzony certyfikatem apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa bez konieczności dodatkowej legalizacji. Każdy certyfikat apostille ma datę wydania oraz unikatowy numer seryjny wydrukowany na czerwono na odwrocie dokumentu i dopięty jest przez Departament Stanu na trwałe do dokumentu. Odpięcie klauzuli apostille od dokumentu, do którego została wydana lub jej kopiowanie jest nielegalne i powoduje jej unieważnienie.

Certyfikat apostille do dokumentów notarialnych sporządzonych na Florydzie (w tym do potwierdzonych notarialnie kopii dokumentów) może wydać wyłącznie Stan Florydy. Notariusz może jedynie pomóc w załatwieniu tego dokumentu, nie może natomiast go wygenerować „od ręki”. Uzyskanie certyfikatu drogą pocztową trwa obecnie około miesiąca, a przed pandemią można było go uzyskać w ciągu 10 dni. Nie ma możliwości uzyskania tego dokumentu w trybie przyspieszonym, jeżeli występuje się o niego drogą listowną. Jedyna możliwość szybszego załatwienia sprawy to wystąpienie o ten certyfikat osobiście w Tallahassee. Wówczas można uzyskać ten dokument w tym samym dniu.

Certyfikat apostille wystawiany jest zawsze po notarialnym poświadczeniu dokumentu, nigdy przed. Pani Notariusz, która miała w biurze gotowe luźne certyfikaty apostille wydrukowane przed poświadczeniem przez nią dokumentu działała zatem nielegalnie. Certyfikaty te były prawdopodobnie sfałszowane lub były to oryginały odpięte od innych dokumentów, które powstały wcześniej. Zalecam ostrożność przy korzystaniu z usług tej notariusz oraz innych osób, które „wystawiają” klauzulę apostille od ręki, gdyż niesie to ryzyko odpowiedzialności karnej za fałszowanie dokumentów oraz w najlepszym przypadku odrzucenie dokumentu przez organ, do którego jest on skierowany.

Klauzulę apostille można zweryfikować porównując datę na certyfikacie apostille z datą poświadczenia dokumentu. Oprócz zweryfikowania daty można również sprawdzić, czy widoczne są ślady odpięcia oryginalnych zszywek w lewym górnym rogu na klauzuli apostille. Certyfikat ten wydawany jest na specjalnym kolorowym papierze opatrzonym znakami wodnymi, po skopiowaniu którego pokazuje się na nim napis „void”.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry
    Moja zmarla mama, obywatela USA i Polski, zostawiła konto w Banku amerykańskim. Ostatnim miejscem w USA była Floryda. Do śmierci mieszkała w Polsce. Jestem jedyną spadkobierczynią i mam polski Akt poświadczenia dziedziczenia oraz amerykański Akt Zgonu, wydany przez Ambasadę USA w Polsce. Ponieważ w banku powiedziano mi, że muszę mieć nakaz sądu, by pieniądze z mamy konta zostały mi przekazane mam ptanie: Czy potrzebuję amerykańskiego prawnika, czy sama mogę listownie złożyć w sądzie dokumenty o uznanie mojego prawa do pieniędzy po mamie.? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dzi i pozdrawiam Małgorzata Stefaniec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -