W niedzielę, 12 grudnia, w Bostonie odbyła się uroczystość upamiętniająca 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jednym z gości honorowych przybyłych na te obchody był konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który wykorzystał swą obecność w Bostonie, by wręczyć dwóm polonijnym nauczycielkom z Massachusetts przyznane im medale Komisji Edukacji Narodowej.
Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 roku o prawach i obowiązkach nauczycieli, która przewidywała, że będzie on nadawany osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych. Zasady nadawania medalu zmieniały się w szczegółach na przestrzeni lat. Obecnie określa je rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 września 2000 roku, zgodnie z którym medal KEN jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Medale co roku wręczane są polonijnym nauczycielom, rodzicom i kapłanom zasłużonym dla szkolnictwa polonijnego na wschodnim wybrzeżu USA podczas spotkań opłatkowych odbywających się w siedzibie konsulatu generalnego RP na Manhattanie, jednak w związku z wizytą konsula generalnego akurat w tym terminie w Bostonie wręczenie medali dwóm nauczycielkom z Massachusetts postanowiono wpisać w program odbywającej się rocznicowej uroczystości.
Medale KEN otrzymały: Małgorzata Momot-Hurst – nauczycielka z Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie oraz Agnieszka Krajewska z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Salem. Obie nauczycielki mogą stanowić przykład dla innych polonijnych pedagogów i inspirację dla dzieci i młodzieży – oby wśród Polonii było jak najwięcej tak zaangażowanych osób, bo tylko dzięki przekazywaniu młodemu pokoleniu ich polskiego dziedzictwa i umacnianiu w nich patriotyzmu w przyszłości Polonia będzie stanowić nadal silną i świadomą swej tożsamości grupę.
JLS
Małgorzata Momot-Hurst
Małgorzata Momot-Hurst jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Po zdobyciu stopnia magistra pracowała jako nauczyciel nauczania podstawowego w Kętrzynie w Polsce. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych kontynuuje pracę pedagogiczną, od 20 lat pracując nieprzerwanie w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W 2015 r. z sukcesem ukończyła studia w Worcester State University, uzyskując tytuł magistra w zakresie terapii zajęciowej (occupational therapy). Pani Małgorzata z powodzeniem stosuje nabyte umiejętności zawodowe w pracy z lokalną społecznością polonijną oraz z dziećmi Szkoły Języka Polskiego w Bostonie. Poczynając od wczesnych lat pracy w szkole polonijnej, była autorką lub współautorką niemal wszystkich scenariuszy przedstawień, okolicznościowych akademii, polonijnych festiwali oraz prezentacji szkolnych podczas zjazdów nauczycieli polonijnych. Podczas X Zjazdu Nauczycieli Polonijnych I Komitetów Rodzicielskich w Bostonie w 2008 r. przygotowała scenariusz otwarcia uroczystości z występem dużej grupy uczniów oraz była odpowiedzialna za logistykę rejestracji uczestników Zjazdu. Podczas VIII Zjazdu w Buffalo prezentowała autorską lekcję pt. „Drogi do wolności w świetle losów żołnierzy, weteranów II wojny światowej”. Na uwagę zasługuje także jej współudział w prowadzeniu zajęć chórku szkolnego ,,Promyki Jana Pawła II” oraz grupy tanecznej ,,Krakowiaczek” w ramach zajęć pozalekcyjnych, a także uczestnictwo w wyjazdach młodzieży z Bostonu do Polski w ramach Zjazdów Szkół Polonijnych i Polskich im. Jana Pawła II w Łodzi.
Agnieszka Krajewska
Agnieszka Krajewska jest nauczycielem z 11-letnim stażem pracy w Polskiej Szkole Dokształcającej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Salem, MA. Wyróżnia się solidnością, zdyscyplinowaniem i zaangażowaniem. Po ukończeniu studiów w 2000 r. pracowała jako nauczyciel stażysta w jednej z poznańskich podstawówek. W 2010 r. rozpoczęła pracę jako nauczyciel w Polskiej Szkole Dokształcającej w Salem, gdzie pracuje do dziś. Ma na swoim koncie wiele sukcesów dydaktycznych, m.in. jej uczniowie zajmowali czołowe miejsca w międzyszkolnych konkursach recytatorskich. Jest też współautorem programu nauczania klasy przedszkolnej i zerowej, dostosowanego do specyficznych potrzeb uczniów. Wyposażała w dodatkowe materiały uczniów z problemami dydaktycznymi. Jest autorką pomocy naukowych w postaci gier, kart pracy i konspektów. Czynnie i aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, w tym prowadzi i aktualizuje konto szkolne na Facebooku, co owocuje lepszą komunikacją z rodzicami i szeroką rzeszą Polonii. Od kwietnia 2018 r. pracuje też jako nauczyciel i instruktor sportowy w prestiżowym klubie Lifetime w Burlington, MA, gdzie była nagradzana kilkukrotnie tytułem pracownika miesiąca za sumienną i rzetelną pracę. Agnieszka Krajewska pracuje również w polskiej parafii od 10 lat jako katechetka. Wielokrotnie organizowała przedstawienia, akademie polonijne oraz różnorodne występy uczniów w okazji świąt narodowych i kościelnych.
Obie nauczycielki stanowią przykład i inspirację dla dzieci i młodzieży, które uczyły i uczą.