czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaW MS zainaugurował prace zespół ds. przeciwdziałania pedofilii

W MS zainaugurował prace zespół ds. przeciwdziałania pedofilii

W resorcie sprawiedliwości zainaugurował prace zespół ds. przeciwdziałania przestępczości seksualnej wobec dzieci – poinformował PAP wiceszef MS Marcin Romanowski. Dodał, że celem jest stworzenie systemu chroniącego dzieci krzywdzone zarówno przez bliskich, jak i osoby obce.

Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie, 19 lipca. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Romanowski, który przewodniczy pracom zespołu, zaznaczył, że efektów prac zespołu należy się spodziewać do końca 2022 r., zaś wdrożenie tych efektów „nastąpi m.in. poprzez rozwiązania legislacyjne”.

„Praca będzie się odbywała w grupach tematycznych. Całość będzie koordynowana, tak aby wszystkie działania były spójne i wzajemnie się uzupełniały. Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu. Aktualnie ustalamy ostateczny skład grup tematycznych. Do 20 grudnia mamy zamiar opracować +diagnozę+ i zidentyfikować potrzeby (…), czyli ustalić rzetelnie aktualny stan w Polsce, a potem już zabrać się do pracy” – powiedział wiceminister.

Zespół został utworzony w końcu września br. na mocy zarządzenia ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W jego skład weszli m.in. pracownicy MS, w tym delegowani sędziowie oraz pracownicy Służby Cywilnej, przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Służby Więziennej, Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Jak zapisano w tym dokumencie do zadań zespołu należy analiza aktualnych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania przestępczości seksualnej wobec dzieci i opracowanie krajowego planu działania na rzecz przeciwdziałania takim przestępstwom oraz wypracowanie propozycji legislacyjnych w tym zakresie.

„Ministerstwo stoi na stanowisku, że realizacja założonych celów wymaga ścisłego współdziałania także z ekspertami zewnętrznymi, posiadających wiedzę i doświadczenie w różnorodnych obszarach, takich jak edukacja, ochrona zdrowia, prawa człowieka, bezpieczeństwo teleinformatyczne, cyfryzacja, usługi turystyczne, media i komunikacja, wsparcie osób zagrożonych i skrzywdzonych, w tym cudzoziemców, ściganie sprawców, szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości” – zaznaczył Romanowski.

Dodał, że bez wątpienia „prowadzone prace muszą się odbywać przy udziale ekspertów ze środowiska naukowego”. Dlatego – jak dodał – do współpracy zaproszono także przedstawicieli KPRM, resortów zdrowia oraz edukacji i nauki, NASK, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, Biura Rzecznika Praw Dziecka i naukowców.

„Z identyczną propozycją zwróciliśmy się do Państwowej Komisji ds. pedofilii. Cieszymy się, że zaproszenia zostały przez nich zaakceptowane. To pokazuje jak problem ten jest istotny i jak wielu osobom oraz podmiotom zależy na jego rozwiązaniu” – ocenił wiceminister.

Przekazał, że chodzi o „stworzenie systemu, który będzie chronił dzieci w najbliższym środowisku – domu i szkole, gdy dzieci są krzywdzone przez bliskie, znane im osoby, ale także takiego, który będzie je chronił gdy są krzywdzone przez obcych, nie tylko gdy mają osobisty kontakt z krzywdzicielem, ale także gdy dochodzi do tego on-line”. „Będziemy działać również w obszarze wykorzystywania seksualnego dzieci występującego w kontekście handlu ludźmi” – wskazał Romanowski.

„Wierzymy, że współpraca w takim eksperckim i zaangażowanym gronie pozwoli nam na osiągnięcie wymiernych efektów i opracowanie do końca 2022 r. krajowego planu działania, a także zbudowanie skutecznego systemu ochrony małoletnich. Wdrożenie planu nastąpi między innymi poprzez rozwiązania legislacyjne” – przekazał wiceminister.

Ponadto – zgodnie z ministerialnym zarządzeniem – przewodniczący zespołu ma przedstawiać szefowi resortu sprawiedliwości roczne sprawozdania – do 30 kwietnia każdego roku.

Marcin Jabłoński/PAP 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -