sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaZaplanuj już teraz opiekę medyczną na wypadek przewlekłej choroby lub starości

Zaplanuj już teraz opiekę medyczną na wypadek przewlekłej choroby lub starości

Problemy zdrowotne mogą zacząć pojawiać się w każdym wieku, ale z pewnością są bardziej zauważalne, gdy ludzie wkraczają w późniejsze lata. Te problemy zdrowotne mogą pozostawić pacjenta i jego rodzinę przed trudnymi decyzjami do podjęcia – w zależności od ciężkości choroby lub choroby.

Dr Russ Granich jest regionalnym dyrektorem medycznym The Hospital of Central Connecticut i MidState Medical Center. Fot. The Hospital of Central Connecticut

Ludzie planują przez całe życie wiele rzeczy, niezależnie od tego, czy chodzi o karierę, małżeństwo, posiadanie dzieci czy inne sprawy. Jednak wraz z wiekiem dużo osób naprawdę nie ma planów pod względem tego, jak powinna wyglądać ich opieka w przypadku, gdy zachorują lub nie będą już mogli podejmować decyzji za siebie – mówi Russ Granich, MD, dyrektor medyczny opieki paliatywnej w Hospital of Central Connecticut.

Dr Granich zwraca uwagę, że każdy powinien rozważyć bardziej dokładne planowanie opieki – patrząc w przyszłość i biorąc pod uwagę swoje przyszłe zdrowie, również możliwość jego pogorszenia – i podjąć decyzje, które są odpowiednie dla danej osoby i całej rodziny.

Obecnie średnia długość życia się wydłuża i dlatego ważne jest, aby planować opiekę medyczną z wyprzedzeniem – twierdzi dr Granich. – Każdy ma prawo wybrać, co jest dla danej osoby ważne, a co nie – dodaje.

Jednym z aspektów zaawansowanego planowania opieki jest tzw. dyrektywa z wyprzedzeniem. Dokument ten pozwala wyznaczyć osobę, która może podejmować decyzje medyczne w przypadku, gdy ktoś jest ciężko ranny lub poważnie chory i nie może samodzielnie podejmować tych decyzji. Często łączy się to z dyrektywą zawierającą szczegółowe informacje i wytyczne dla rodziny, zwłaszcza określającej na jakiego rodzaju zabiegi lub procedury medyczne się dana osoba zgadza bądź nie, gdy nie będzie w stanie sama mówić w swoim imieniu. Dotyczy to sytuacji takich jak resuscytacja, podłączenie do respiratora, żywienia pozajelitowego i innych procedur podtrzymujących życie. Dokumenty te można też udostępnić lekarzowi i umieścić w dokumentacji medycznej, żeby lekarze mogli się z nimi zapoznać.

Każda dorosła osoba powinna mieć kogoś, komu ufa, i wyznaczyć taką osobę, aby w razie potrzeby mógł podejmować decyzje, gdy coś się stanie. Zaawansowany wiek lub moment, gdy u kogoś zaczyna się rozwijać przewlekła choroba, to czas, aby pomyśleć o tych sprawach i sporządzić odpowiednie dokumenty – tłumaczy dr Granich.

Opieka paliatywna jest również częścią procesu planowania opieki z wyprzedzeniem i dodatkowo pomaga złagodzić objawy związane z poważną chorobą. Opieka paliatywna pomaga pacjentom i ich rodzinom zrozumieć plany leczenia, zmniejszyć liczbę wizyt w szpitalu, kontrolować ból i poprawić jakość życia danej osoby. Rak, cukrzyca, choroby serca, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane i POChP to tylko niektóre z diagnoz, które uprawniają do skorzystania z opieki paliatywnej.

Mamy zespół lekarzy i pielęgniarek, którzy współpracują ze zwykłym lekarzem, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Opieka paliatywna jest odpowiednia dla każdej osoby w każdym wieku, która znajduje się na dowolnym etapie poważnej choroby lub chorób – podsumowuje dr Granich.

Dr Russ Granich


Dr Granich zaprasza na bezpłatny wirtualny panel edukacyjny, który odbędzie się we wtorek, 2 listopada od 12:00 do 1:00 pm o znaczeniu planowania opieki z wyprzedzeniem. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania. Aby się zarejestrować, zadzwoń pod numer 855.442.4373 lub odwiedź stronę www.hartfordhealthcare.org/virtualclasses.


Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 860.224.5463 lub odwiedź stronę: https://thocc.org/services/palliative-care.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -