poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyBohaterski Polski Sierpień

Bohaterski Polski Sierpień

14 sierpnia podczas uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, NJ polonijne organizacje uczciły ważne dla Polski i Polaków rocznice: Bitwy Warszawskiej 1920, męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe, Powstania Warszawskiego oraz zbrodni katyńskiej. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Polską Fundację Kulturalną w Clark, NJ, Banner of Jasna Góra, Polish Living History oraz Narodowe Forum Kresowe USA pod nazwą: Bohaterski Polski Sierpień.

Pomnik Katyński to monument z brązu wykonany przez rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego i dedykowany ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Stoi przy Exchange Place w Jersey City, NJ. Odsłonięty został w 1991 roku. Fot. Elżbieta Popławska

W związku z tą uroczystością organizatorom udało się zadbać o to, by po raz drugi w historii (w ubiegłym roku po raz pierwszy) Pomnik Katyński został podświetlony w kolorach biało-czerwonych ten wyjątkowy monument, co o zmierzchu wyglądało imponująco, uwzględniając manhattańskie tło i Pomnik Pamięci z 11 września 2001 roku. Ponadto pod pomnikiem w imieniu Polonii złożony został wieniec przez najmłodsze uczestniczki wydarzenia. Wśród nich była Weronika, 7-letnia uczennica Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, która była nie tylko urokliwą, ale i wzorową prezenterką wspomnianej wystawy.

Fot. Elżbieta Popławska

Uroczystość była znakomicie przygotowana, w takiej scenerii to najciekawsza lekcja historii Polski. Całą uroczystość poprowadzono w dwóch językach: polskim i angielskim, a dodatkowo wszystko, o czym była mowa, ilustrowała dwujęzyczna wystawa obok pomnika i dwujęzyczne ulotki. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem także spacerujących obok Amerykanów, którzy chętnie przystawali, przysłuchując się mówcom. Doskonałe nagłośnienie i właściwie dobrany program artystyczno-muzyczny były znakomitym dopełnieniem tej uroczystości.

Dwujęzyczna wystawa historyczna wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród uczestników obchodów, ale również przechodniów. Fot. Elżbieta Popławska

Wielowiekowa historia, kultura i tradycje to nasze korzenie, nasz pokoleniowy majątek pod wspólną nazwą: Polska. To od rodaków w kraju i poza granicami zależy, jak będziemy dbać o swój kraj, jego wizerunek, a także walczyć i dochodzić historycznych prawd, by móc z przekonaniem dobrze spełnionego obowiązku przekazać tę spuściznę i wiarę dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom Polaków.

Elżbieta Popławska
opr. WEM


Bitwa Warszawska1920 – zwyczajowo zwana Cudem nad Wisłą, odbyła się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej a armią Wojska Polskiego zgrupowaną nad Wisłą, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgarda D`Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Przywódca bolszewików W. Lenin nazwał ją „ogromną porażką”.

Św. Maksymilian Kolbe – ur. 8 stycznia 1894 r., zm. 14 sierpnia 1941 r. Polski duchowny, który zgłosił się na ochotnika na śmierć w miejsce nieznajomego w niemieckim obozie zagłady Auschwitz. Brał czynny udział w krzewieniu kultu Matki Boskiej Niepokalanej, założeniu i nadzorowaniu klasztoru w Niepokalanowie pod Warszawą, prowadzeniu amatorskiej radiostacji, założeniu i prowadzeniu kilku wydawnictw. W tym roku przypadała 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Powstanie Warszawskie – trwające od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. (63 dni) zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową. Sowiecka Armia Czerwona zbliżając się do wschodnich przedmieść miasta tymczasowo wstrzymała działania bojowe, umożliwiając Niemcom przegrupowanie i pokonanie polskiego ruchu oporu oraz zniszczenie miasta w odwecie. Powstanie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Zbrodnia Katyńska –zbrodnia przeciwko ludzkości posiadająca wg uchwały Sejmu RP znamiona ludobójstwa, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Przez 50 lat (1940-1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -