wtorek, 3 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticut90-lecie Placówki #119 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Hartford

90-lecie Placówki #119 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Hartford

Rocznice, zwłaszcza te okrągłe, są zawsze okazją do spotkania, ale również do refleksji, wspominania minionych lat i wydarzeń oraz… do snucia planów na przyszłość. W niedzielę, 25 kwietnia, odbyła się kameralna celebracja 90-lecia Pl. #119 SWAP w Hartford.

90-lecie Pl. #119 SWAP w Hartford uczczono podczas kameralnej uroczystości, która odbyła się w niedzielę, 25 kwietnia br. Fot. Robert Iwanicki

Dokładnie 16 kwietnia 1931 r. dwudziestu byłych żołnierzy Armii Błękitnej zebrało się, aby powołać do życia własną placówkę w stolicy stanu Connecticut. W wielu innych miejscowościach już istniały takie placówki, m.in. już od maja 1920 r. działała Pl. #111 im. Gen. Józefa Hallera w New Britain. Weterani z Hartford powołali do życia u siebie Korpus Pomocniczy Pań, hufiec harcerstwa, koło dramatyczne – teatr amatorski i klub piłki nożnej „Ogniwo”. W 1953 r. zapadła decyzja o zakupie własnego Domu Weterana przy 202 Wethersfield Ave., który służy następnym generacjom do chwili obecnej.

Fot. Robert Iwanicki
Zarząd i członkowie Pl. #119 podtrzymują misję, jaka przyświecała założycielom weterańskiej placówki 90 lat temu. Fot. Robert Iwanicki

Pandemia COVID-19 sparaliżowała skutecznie działalność tego typu organizacji i zarządzanych przez nie lokali. Pomimo trudności zarząd postanowił uczcić 90-lecie weterańskiej placówki, zwołując zebranie w niedzielę, 25 kwietnia. Seniorzy zostali już zaszczepieni przeciw koronawirusowi, uznano więc, że przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności spotkanie będzie bezpieczne. Podczas kameralnej uroczystości odczytana została krótka historia placówki, rozdano rocznicowe dyplomy uznania dla członków i pań z KPP, a następnie, po inwokacji wygłoszonej przez ks. kapelana Andrzeja Pogorzelskiego i proboszcza parafii św. Cyryla i Metodego ks. Adama Hurbańczuka, zaproszono wszystkich na smaczny obiad. Na deser podano tort udekorowany logo Placówki #119 i kawę. Jubileuszowe spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Robert Iwanicki, opr. JLS


„Biały Orzeł” życzy pomyślności w dalszej działalności oraz doczekania kolejnej okrągłej – 100. rocznicy.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -