poniedziałek, 27 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Mieszkamy z mężem na Florydzie w pobliżu bardzo niebezpiecznego skrzyżowania, na którym często dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Zarówno mąż, jak i ja, często korzystamy z tego skrzyżowania, aby dojść do przystanku autobusowego, który znajduje się po drugiej stronie ulicy. Co możemy zrobić, aby czuć się bezpiecznie i aby uniknąć bycia potrąconym przez pojazdy mechaniczne? Gdyby doszło do wypadku, czy możemy pozwać o odszkodowanie kierowcę pojazdu, który nas potrącił?

Alicja z Tampa, FL


Droga Pani Alicjo

Mieszkając w dużym mieście na Florydzie, należy zachować szczególną ostrożność na ulicach jako osoba piesza. Według statystyk Floryda od wielu lat notuje jedną z najwyższych w kraju liczbę wypadków z udziałem pieszych i w konsekwencji od lat plasuje się na pierwszych miejscach na liście najbardziej niebezpiecznych stanów dla pieszych w kraju. Co więcej, liczba wypadków z udziałem pieszych wzrosła w ostatnich latach, ustanawiając nowy rekord. W ciągu ostatnich paru lat doszło na Florydzie do ponad 10,000 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których zginęło ponad 1,000 osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Zarówno kierowcy, jak i piesi, powinni zatem zachować szczególną uwagę na drogach Florydy i upewnić się, że mają zawsze wykupione dobre ubezpieczenie. Nigdy nie należy liczyć tylko na to, że sprawca wypadku będzie odpowiednio ubezpieczony.

To, czy w razie wypadku będzie można od sprawcy wypadku uzyskać odszkodowanie, będzie zależało od wielu czynników, między innymi od tego, z czyjej winy doszło do kolizji oraz stopnia winy każdej ze stron, jeżeli obie strony przyczyniły się do wypadku oraz od tego, czy w wyniku wypadku doszło do obrażeń i czy uczestnicy wypadku mieli odpowiednie ubezpieczenie.

Należy pamiętać, że pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo na drodze i może swoim nieostrożnym zachowaniem przyczynić się do wypadku. Aby pomóc pieszym na Florydzie uniknąć potrącenia przez pojazdy mechaniczne, Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych na Florydzie zaleca przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa:

  1. Pieszym nie wolno chodzić po jezdni, jeśli jest dostępny chodnik.
  2. Idąc jezdnią bez chodnika, zawsze należy chodzić poboczem po lewej stronie, twarzą do ruchu drogowego.
  3. Przez jezdnię należy przechodzić na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach mogą być oznakowane lub nieoznakowane.
  4. Pieszy ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom, jeśli przekracza jezdnię w innym miejscu niż przejście dla pieszych.
  5. Piesi muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na przejściu dla pieszych, jeśli sygnał dla przejścia dla pieszych jest czerwony lub wyświetla komunikat „Nie przechodź”.

W razie wypadku, w wyniku którego doszło do obrażeń osoby pieszej, należy zawsze wezwać policję i pogotowie, jeżeli obrażenia są poważne lub jeżeli to możliwe, pieszy powinien niezwłocznie sam udać się do lekarza oraz skonsultować się z adwokatem, aby dowiedzieć się, czy przysługuje mu prawo do odszkodowania.

W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -