sobota, 21 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolska43 proc. ankietowanych dobrze o działalności prezydenta

43 proc. ankietowanych dobrze o działalności prezydenta

W lipcu 43 proc. badanych dobrze oceniało działalność prezydenta Andrzeja Dudy, negatywną opinię wystawiło mu 47 proc.; pracę Senatu pozytywnie oceniło 37 proc. badanych, negatywnie – 45 proc.; o pracy Sejmu pozytywnie wypowiedziało się 27 proc., negatywnie – 61 proc. – wynika z sondażu CBOS.

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański

CBOS podał, że „największą zmianą odnotowaną w lipcu jest poprawa ocen działalności Senatu”. „Zmiany w opiniach o pracy Sejmu i prezydenta są niewielkie i mieszczą się w granicach błędu pomiaru” – dodano.

W lipcu pracę Senatu pozytywnie oceniło 37 proc. badanych (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca). Wzrostowi pozytywnych opinii na temat Senatu towarzyszy spadek wskaźnika ocen negatywnych – z 49 proc. do 45 proc.

Minimalnie (o 1 punkt proc.) zwiększył się udział pozytywnych opinii o pracy Sejmu – ich odsetek ukształtował się na poziomie 27 proc.

CBOS wskazało, że „zmiana z miesiąca na miesiąc nie jest istotna statystycznie, ale w przedziale kwartalnym obserwowany jest powolny, choć systematyczny trend wzrostowy – w kwietniu tego roku Sejm pozytywnie oceniało 24 proc. respondentów”. Udział ocen negatywnych dotyczących działalności Sejmu wzrósł o 1 punkt (61 proc.).

Opinie o działalności prezydenta zmieniły się niewiele od zeszłego miesiąca. Odsetek ocen pozytywnych spadł o 1 punkt procentowy w stosunku do czerwca, wynosi obecnie 43 proc., co stanowi najniższy wynik od stycznia 2022 r. O tyle samo spadł udział ocen negatywnych – z 48 proc. w czerwcu do 47 proc. w lipcu.

CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 16 lipca na próbie liczącej 1004 osoby (w tym: 63,2 proc. metodą CAPI, 21,6 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI).

Katarzyna Krzykowska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -