5 listopada 1985 roku prof. Zbigniew Religa w szpitalu w Zabrzu przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Był to wielki sukces polskiej medycyny i od tego czasu liczba zabiegów systematycznie wzrastała.
Początki transplantacji były trudne, a wśród lekarzy budziły one wątpliwości natury etycznej. Pierwszą udaną operację przeszczepu przeprowadził dr Joseph E. Murray, któremu udała się transplantacja nerki w 1954 roku. Pierwsza próba przeszczepu serca została przeprowadzona w 1967 roku przez dr Christiaana Nethlinga Barnarda w Kapsztadzie, jednak pacjent zmarł niedługo potem. Barnardowi powiodło się w rok później. Pionierami transplantacji serca na polskim gruncie byli Jan Moll i Antoni Dziatkowiak, którzy przeprowadzili tę operację w Łodzi w 1969 roku.
Prawdziwym przełomem okazało się wynalezienie cyklosporyny — leku, który osłabiał układ odpornościowy, aby organizm przyjął nową tkankę, nie powodując przy tym zagrożenia życia pacjenta. Na świecie, począwszy od lat siedemdziesiątych, dokonano wielu transplantacji serca, jednak w Polsce do 1985 roku jedynymi, którzy się tego podjęli, byli dr Moll i dr Dziatkowiak.
AB
muzhp.pl