sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyHistoria105 lat temu działalność rozpoczęła Politechnika Warszawska

105 lat temu działalność rozpoczęła Politechnika Warszawska

Działalność Politechniki Warszawskiej rozpoczęła się 5 listopada 1917 roku, jednak idea utworzenia polskiej uczelni technicznej jest dużo starsza. Inicjatorem tych działań był Stanisław Staszic, który doprowadził w 1826 roku do utworzenia Szkoły Przygotowawczej do studiów technicznych, która w 1831 roku została zamknięta w ramach represji po Powstaniu Listopadowym.

Gmach Politechniki na pocztówce z okresu I wojny światowej, Polona, CC-BY-NC.

Pomimo rozwijającego się dynamicznie przemysłu, na ziemiach polskich nie istniała żadna uczelnia kształcąca odpowiednie kadry. Młodzież zmuszona była wyjeżdżać na studia do Niemiec, Francji czy Rosji. W roku 1899 car Mikołaj II zezwolił na otworzenie Instytutu Politechnicznego. Zajęcia prowadzane były w języku rosyjskim, co doprowadziło do bojkotu uczelni przez polskich studentów. W ogólnonarodowej zbiórce zgromadzono milion rubli, które przekazano na budowę nowej szkoły. Instytut działał do 1905 roku, kiedy to po fali strajków został na trzy lata zamknięty, a po wybuchu pierwszej wojny światowej ewakuowany na wschód.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Warszawy w 1915 roku Instytut Politechniczny zmieniono w polską Politechnikę i ogłoszono nabór polskiej kadry. Tym samym pod niemieckimi auspicjami powstała pierwsza polska uczelnia techniczna. Wzrost antyniemieckich nastrojów w 1917 roku oraz strajki studentów, którzy odmawiali płacenia czesnego, doprowadził do zawieszenia działalności uczelni, która jesienią 1917 roku przeszła w ręce polskie i uzyskała autonomię.

AB
muzhp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -