sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaDziałyHistoria32 lata temu zginął Jerzy Kukuczka

32 lata temu zginął Jerzy Kukuczka

Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów mierzących ponad 8 tys. metrów. Na 4 szczyty po raz pierwszy wszedł zimą, a na 11 nowymi drogami. Polski himalaista wspinał się różnymi metodami – na sposób alpejski, w którym niewielka grupa ludzi zabiera minimalną ilość sprzętu, oblężniczy, wykorzystujący rozbudowaną bazę i stałe obozy przejściowe, oraz solowy, gdy wspinaczka odbywa się samotnie.

Jerzy Kukuczka w Hindukuszu, 1976 r. Fot. Domena publiczna

O pierwszeństwo w zdobyciu Korony Himalajów Polak rywalizował z Włochem Reinholdem Messnerem, który po zdobyciu przez Kukuczkę ostatniego ośmiotysięcznika gratulował mu w telegramie: „Nie jesteś drugi – jesteś wielki”. Obaj zostali uhonorowani srebrnym medalem olimpijskim.

Feralnego dnia Jerzy Kukuczka wraz z Ryszardem Pawłowskim atakował niezdobytą wtedy południową ścianę Lhotse (8511 m.). W niewielkiej odległości od szczytu Jerzy Kukuczka odpadł od ściany, lina nie wytrzymała ciężaru i pękła. Polski himalaista spadł w przepaść. Odnalezione następnego dnia ciało pochowano w lodowej szczelinie.

EZ
muzhp.pl

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -