niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaDziałyLifestyle2 na 3 rodziców martwi się sposobem odżywiania dzieci

2 na 3 rodziców martwi się sposobem odżywiania dzieci

Początek roku szkolnego skłania rodziców do przemyśleń na temat różnych aspektów życia dzieci, które mogą mieć wpływ na wyniki w szkole. Zjawisko to zbadała firma Juice Plus+, działająca w sektorze zdrowego stylu życia. W ramach prowadzonego przez siebie programu Healthy Starts For Families (HSF), (Zdrowy start dla rodzin) przepytano 8,039 osób dorosłych będących rodzicami z krajów Europy i USA. Pytania dotyczyły 4 aspektów życia: odżywiania, aktywności fizycznej, snu i nawadniania.    

          

Badania na temat odżywiania dzieci przeprowadzono w krajach Europy i w USA. Fot. Archiwum WEM

Odżywianie

63% badanych obawia się, że ich dzieci nie spożywają zalecanych ilości składników odżywczych, co może negatywnie wpływać na wyniki w nauce. Pomimo, że 36% rodziców pakuje dzieciom do plecaków owoce lub warzywa na drugie śniadanie, nie mają pewności, czy przyniesie to oczekiwane skutki. 20% twierdzi, że ich dzieci nie lubią warzyw, podczas gdy 1/5 przyznaje, że przygotowanie zdrowego posiłku na lunch zabiera zbyt wiele czasu. Najbardziej o jakość odżywiania obawiają się rodzice z Hiszpanii, najmniej z USA. Wszyscy uważają, że dzieci jedzą zbyt dużo słodyczy.

Znaczenie snu

Wraz z powrotem dzieci do szkoły, rodzice na całym świecie zaczynają przywiązywać większą uwagę do liczby godzin przesypianych przez dziecko. Badanie wykazało, że niemal połowa wprowadza wtedy bardziej restrykcyjne godziny udawania się do łóżka. Przyczyny tego zjawiska są bardzo proste. 54% rodziców twierdzi, że sen jest najważniejszym składnikiem sukcesu w nauce. Odżywianie ma tu znaczenie tylko dla 19%.

Aktywne rodziny

Według 63% rodziców ich dzieci więcej się ruszają w czasie szkoły niż w miesiącach wakacyjnych, a 54% badanych przyznało, że dzieci mają wtedy też więcej energii. Przyczyną braku ruchu latem jest czas spędzany na ekranach. 22% przyznaje, że ma trudności w namówieniu dzieci na jakąkolwiek aktywność fizyczną, a aż 44% przyznało, że czas spędzany przez dziecko przed ekranem wydłużył się.

Picie odpowiedniej ilości wody

Niemal połowa rodziców (46%) uważa, że ich dziecko nie pije wystarczająco dużo wody. Dorośli zauważają wiele pozytywnych aspektów nawadniania. 47% notuje większy przypływ pozytywnej energii I lepszą atmosferę w domu, a 46% przyznaje, że mają rano więcej energii.

Czy można jakoś pomóc rodzinom?

Wynik badania rysuje obraz rodziców obawiających się, że styl życia dzieci może prowadzić do osiągania gorszych rezultatów w szkole. Healthy Starts for Families to program, w ramach którego osoba dorosła, która zakupiła kapsułki uzupełniające dzienną normę spożywanych warzyw i owoców, dla dziecka otrzymuje ten produkt gratis. Dla starszych dzieci są to kapsułki, ale młodsze zjadają owoce i warzywa w formie uwielbianych przez dzieci żelków.

Grace Hall, specjalistka od odżywiania, a zarazem stylistka potraw, podkreśla jak ważny jest wygląd tego, co dajemy dziecku na drugie śniadanie. Coś śmiesznego, atrakcyjnego wizualnie, a jednocześnie dobrze skomponowanego może zdziałać cuda. A nasze dzieci będą dzięki temu pełne energii I zapału każdego dnia.

Newseria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -