wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce150 lat pracy na rzecz Polonii w Ameryce 

150 lat pracy na rzecz Polonii w Ameryce 

Polish Roman Catholic Union of America (PRCUALife)to najstarsza i jedna z największych polsko-amerykańskich organizacji braterskich w Stanach Zjednoczonych. To właśnie jej liczący już półtora wieku dorobek był świętowany podczas uroczystości, jakie miały miejsce na przełomie września i października w Chicago, gdzie PRCUA obchodziła swoje 150-lecie. Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce zostało założone dokładnie 3 października 1873 roku w Detroit w stanie Michigan.

Zarząd i Rada Dyrektorów PRCUA na gali z okazji 150-lecia organizacji. Fot. PRCUA 

Obchody wielkiego jubileuszu 150-lecia rozpoczęły się w piątek, 29 października, otwarciem wystawy poświęconej historii PRCUA w mieszczącym się w Chicago Muzeum Polskim w Ameryce.

Wyjątkowa niedziela

Kolejnym punktem celebracji była uroczysta msza św. odprawiona w niedzielę, 1 października, w kościele Świętej Trójcy w Westmont w Illinois. Wybór tej konkretnej świątyni nie był przypadkowy, parafia jest obsługiwana przez kapłanów Kongregacji Zmartwychwstania Pańskiego, tego samego zakonu, który współtworzył PRCUA w 1873 roku. 

Od lewej: wiceprezes PRCUA M. Jamiński, prezes PRCUA J. Robaczewski, sekretarz-skarbnik PRCUA A. Bastrzyk. Fot. PRCUA

Uroczyste obchody 

Mszę św. koncelebrował arcybiskup Tomasz G. Wenski z Archidiecezji Miami, który jest najwyższym rangą duchownym polskiego pochodzenia w Ameryce Północnej. Asystowała mu grupa kilku innych kapłanów z głównym przełożonym Zakonu Zmartwychwstańców w USA ks. Stevenem Bartczyszynem i kapelanem PRCUA ks. Walterem Ptakiem. Parafianie i goście z PRCUA wypełnili kościół po brzegi, łącząc się w głębokiej zadumie nad piękną historią Zjednoczenia i wspólnie modląc się o błogosławieństwo dla organizacji, jej liderów, żyjących i zmarłych członków PRCUA oraz dla parafian kościoła Świętej Trójcy w Westmont.

Oficjalna część krajowych obchodów 150-lecia PRCUA była kontynuowana tego samego dnia w sali bankietowej Drury Lane w Oakbrook Terrace. Jubileusz zgromadził grono 360 gości, w tym wielu obecnych członków i ich rodzin, pracowników, liderów polonijnych, przedstawicieli duchowieństwa, szkół i grup tanecznych działających pod patronatem PRCUA, a także przyjaciół z polskich i amerykańskich organizacji.

Msza święta z okazji 150-lecia PRCUA odbyła się 1 października w kościele Świętej Trójcy w Westmont w Illinois. Fot. PRCUA

Specjalni goście

Obecny na uroczystości konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak pogratulował PRCUA jubileuszu i osiągnięć, wręczając prezesowi Jamesowi Robaczewskiemu Złoty Medal „Gloria Artis”, przyznany PRCUA przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Konsulowi towarzyszyła przebywająca z wizytą w USA wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Ponieważ zespoły tańca ludowego są istotą braterskiej misji PRCUA, w programie jubileuszowym nie zabrakło również występów dwóch reprezentacyjnych zespołów działających pod egidą organizacji: „Wesołego Ludu” oraz „Polonii”. „Polonia” wykonała suitę tańców i pieśni z regionu Spisz i zaprezentowała też nowoczesny Swing.

Delegacja PNA (Polish National Alliance) przekazuje PRCUA pamiątkowy puchar; od lewej: S. Tokarski, F. Spula, A. Kuklińska, A. Bastrzyk, M. Jamiński, J. Robaczewski. Fot. PRCUA  

Goście podziwiali także prezentację tańca i pieśni z Nowego Sącza oraz polki chicagowskiej w wykonaniu zespołu „Wesoły Lud”, ze specjalnym gościnnym udziałem śpiewającego prezesa PRCUA. Muzyczną oprawę jubileuszu przygotowało The Trio w składzie Alan Królikowski, Nicole Kwaśny i Youssef El Yakine. Odbyła się także projekcja filmu pokazującego historię PRCUA w narracji Agnieszki Bastrzyk, która pełni rolę sekretarz-skarbnik organizacji. Materiał filmowy można obejrzeć na kanale YouTube PRCUA. Program uroczystości prowadziła dyrektor ds. marketingu Zjednoczenia Elżbieta Sawczuk.

Obchody uświetniły występy zespołów „Wesoły Lud” oraz „Polonia”. Fot. PRCUA
Zespół PRCUA „Wesoły Lud” prezentuje suitę tańców z regionu Nowy Sącz. Fot. PRCUA

Korzyści z członkostwa

Jak na wielki jubileusz przystało, nie zabrakło też życzeń, wzruszeń, tortu oraz toastu, wzniesionego przez wiceprezes Micheline Jamiński, która życzyła PRCUA 200 lat istnienia. Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce to dziś prężnie działająca na terenie 27 stanów firma ubezpieczeniowa, której ważną częścią misji jest ochrona finansowa dla członków i pielęgnacja kultury polskiej w USA. Członkiem organizacji można zostać poprzez wykupienie ubezpieczenia na życie lub otwarcie konta emerytalnego. Oprócz bardzo korzystnych warunków polis członkowie mają dostęp do szeregu programów edukacyjnych, sportowych i kulturalnych i wspierają jedną z najprężniej działających organizacji polonijnych w USA. Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.prcua.org.

opr. Darek Barcikowski


Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce (PRCUA, dziś zwana PRCUALife) to najstarsze polsko-amerykańskie stowarzyszenie braterskie w USA. Zostało założone w 1873 roku w duchu braterstwa, by jednoczyć i pomagać polskim imigrantom. Od tego czasu PRCUA rozwinęło się w organizację świadczącą i utrzymującą się ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych, które często należą do najlepszych, jakie dostępne są w całym kraju. Obecnie PRCUA prowadzi działalność religijną, charytatywną, edukacyjną i obywatelską na rzecz swoich członków i całej polsko-amerykańskiej społeczności. PRCUA skupia swoją działalność na ludziach i aktywnie zachęca swoich członków do bycia dobrymi Amerykanami, Polakami i katolikami.

Poprzez swoje lokalne oddziały, PRCUA realizuje swoją niezmienną od 150 lat misję, która opiera się na wzmacnianiu i zachowywaniu wartości duchowych, patriotyzmu, kultury etnicznej, dziedzictwa oraz wspierania relacji kulturalnych między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

PRCUA oferuje ubezpieczenia na życie i konta emerytalne o niskich kosztach, które są dostosowane do potrzeb i budżetów członków, stypendia oraz bezprocentowe pożyczki edukacyjne, jak i korzystne kredyty hipoteczne. Organizacja co miesiąc wydaje również dwujęzyczne pismo „Naród Polski” w formie papierowej i elektronicznej. Publikacja ta zawiera wiadomości braterskie i relacje z wydarzeń dotyczących zarówno PRCUA, jak i wiadomości lokalne i światowe, które są interesujące dla polsko-amerykańskiej społeczności.

PRCUA jest licencjonowane do sprzedawania polis ubezpieczeniowych i udzielania pożyczek w następujących stanach: Arizona, Arkansas, Kalifornia, Connecticut, Delaware, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Kansas, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Teksas, Vermont, Wirginia Zachodnia i Wisconsin.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -