Setki wiernych oraz kilkunastu księży wzięło udział we mszy św. koncelebrowanej przez kardynała Josepha Tobina, arcybiskupa diecezji Newark. To wyjątkowe nabożeństwo zostało odprawione w niedzielę, 8 września, w kościele św. Antoniego z Padwy w Jersey City i związane było z jubileuszem 135-lecia jej istnienia.
Msza święta
Uroczysta msza św. została odprawiona przy wypełnionym kościele i przypominała czasy jego największej świetności. Jak na jubileusz przystało, pojawiły się na niej osoby reprezentujące najwyższe władze – Polskę reprezentował wicekonsul Mateusz Gmura, a Jersey City radni miejscy: Richard Boggiano, Rolando Lavarro i James Solomon. Były dzieci ubrane w różne kolorowe stroje folklorystyczne, poczty sztandarowe i piękna, chóralna oprawa muzyczna. Mszę koncelebrował kardynał Joseph Tobin, a pomagali mu m.in. ks. kanonik Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy oraz ks. Jerzy zasłona z sąsiedniego kościoła Matki Bożej Różańcowej. Podczas nabożeństwa
przypomniano dzieje 135-letniej świątyni będącej także najstarszym polskim kościołem w stanie New Jersey. Nie brakowało gratulacji, życzeń i kwiatów. Wiele osób było bardzo wzruszonych uroczystym przebiegiem jubileuszowej mszy św.
Bankiet
135-leciu parafii św. Antoniego z Padwy towarzyszył również jubileuszowy bankiet, który odbył się w sali balowej St. Mary’s Hall w Jersey City. Uczestniczyło w nim około 250 osób świetnie bawiąc się przez kilka godzin przy muzyce Lisicki Family Band. Jednak najważniejszym jego elementem była część oficjalna związana z przemowami oraz wręczeniem okolicznościowych proklamacji. Otrzymał je ks. Józef Urban, proboszcz parafii św. Antoniego, a przekazały je władze Hudson County oraz Rada Miasta Jersey City. Prowadząc bankiet Bogusława Huang przypomniała również historię najstarszego polskiego kościoła w New Jersey, a także wymieniła najważniejszych proboszczów, którzy przyczynili się do jej świetności.
Historia kościoła
Początki społeczności polskiej w Jersey City sięgają roku 1870. Pierwszą grupę imigrantów stanowili tam nasi rodacy, którzy opuścili kraj w poszukiwaniu lepszego życia. Początkowo uczęszczali do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, ale w końcu postanowili wybudować swoją świątynię. Za pieniądze zebrane wśród około 500 osób (zebrali 575 dol.) zakupili ziemię przy Monmouth Street, za którą zapłacili 225 dol. W maju 1884 roku ks. biskup Winand Wigger poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła, a już we wrześniu odbyło się poświęcenie tymczasowej drewnianej świątyni pw. św. Antoniego z Padwy. Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii został ks. Ignacy Barszcz, który prowadził ją do czerwca 1887 roku.
Niesamowity rozwój polskiego kościoła nastąpił w chwili, gdy w październiku 1887 roku proboszczem został ks. Alekasaner Michnowski. Wówczas liczba parafian wzrosła z 500 do 10 tys. W związku z tym zaczęto myśleć o budowie nowej, dużej świątyni. Zebrano na ten cel 4000 dol. dzięki czemu drewniany kościółek został przeniesiony na parcelę przy Brunswick Street, a w 1892 roku wybudowano już nowy. Niestety w 1895 roku świątynia została całkowicie zniszczona przez ogień. W tym czasie od kilku miesięcy zarządzał nią już nowy proboszcz – ks. Bolesław Kwiatkowski. Jedynym elementem, który ocalał z pożaru był drewniany krzyż, który do dnia dzisiejszego znajduje się w kościele i uznany jest za cudowny. Nową świątynie wybudowano w gotyckim stylu z tzw. siwego kamienia.
Dzięki staraniom ks. Bolesława Kwiatkowskiego, który zarządzał parafią przez 40 lat, powstała także szkoła parafialna, którą prowadziły siostry Felicjanki. Po jego śmierci, 13 kwietnia 1934 roku, nowym proboszczem został ks. prałat Ignacy Szudrowicz, który również był świetnym gospodarzem. Jego zasługą są trzy gotyckie ołtarze wykonane z marmuru. Kolejnym kapłanem, który świetne zarządzał parafią św. Antoniego z Padwy był ks. Leon Hak, sprawujący rolę administratora od 1948 roku. Dzięki jego wysiłkom utworzono szkołę średnią i zakupiono dla niej odpowiedni budynek. Następnym proboszczem był ks. Edward Majewski, który zainstalował w świątyni organy, uchodzące do dnia dzisiejszego za najlepsze w okolicy. W 1971 roku jego następcą został ks. Marian Walichowski, który włożył wiele wysiłku w modernizację szkół oraz odnowienie dachu i plebani. W 1985 roku administrowanie kościołem objął ks. Eugeniusz Koch, który utworzył kaplicę poświęconej św. Maksymilianowi Marii Kolbemu.
W latach 80. ub. W. polska parafia zaczęła popadać w kłopoty co było związane z dużym exodusem Polaków z Jersey City do innych, tańszych miast. Z roku na rok ilość wiernych zmniejszała się do tego stopnia, że nawet władze diecezjalne chciały zamknąć parafię św. Antoniego z Padwy. Sytuację uratował obecny proboszcz ks. kanonik Józef Urban, który pojawił się w Jersey City w 2001 roku. Dzięki jego staraniom spłacono kościelne długi oraz przeprowadzono potrzebne remonty kościoła i plebanii. Udało mu się także odzyskać kilka parafialnych budynków oraz wpisać polski kościół na listę amerykańskich zabytków zapewniając mu tym samym „nietykalność”. Powiększył także prawie trzykrotnie ilość wiernych.
BSM