sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticut115-lecie Gniazda #88 Sokołów Polskich w New Britain

115-lecie Gniazda #88 Sokołów Polskich w New Britain

Związek Sokołów Polskich to jedna z najstarszych polonijnych organizacji w Ameryce. Na przełomie XIX i XX wieku oddziały sokolstwa zaczęły powstawać w różnych amerykańskich miastach – praktycznie wszędzie tam, gdzie istniała i rozrastała się polonijna społeczność. Tak było też w New Britain, gdzie w 1907 r. zarejestrowano Gniazdo #88 Sokołów Polskich. Do dziś prężnie działa, mając w swym posiadaniu kilka budynków w mieście oraz teren zwany Polanką Sokołów, gdzie odbywają się imprezy plenerowe i rozgrywane są mecze ligi stanowej. 12 listopada br. w mieszczącej się na skrzyżowaniu ulic Broad i Washington w New Britain Sokolni odbył się bankiet, podczas którego celebrowano 115-lecie placówki.

Uroczysty bankiet rozpoczął się o godzinie 18:00 od dźwięków Marszu Sokołów oraz od wprowadzenia na salę pocztów sztandarowych. Hymn Sokoli wykonał Chór Polonia Paderewski przy akompaniamencie zespołu Galicja. Następnie odśpiewano hymny Polski i USA. Gdy ucichła melodia hymnów, przewodniczący komitetu Andrew Mechliński przedstawił Johna Rogalewskiego, który pełnił funkcję mistrza ceremonii. Jako taki powitał przybyłych na uroczystość gości, w tym wiceprezydenta Związek Sokołów Polskich w Ameryce Daniela Michalika, Dyrektora V Oddziału Sokolstwa Johna Kovarika i przewodniczącego Legii Honorowej Jima Sokołowskiego, a następnie omówił założenia organizacji, wymieniając, komu Gniazdo #88 pomaga i z kim współpracuje. Podziękował również Sokolicom z Gniazda #811, które wspiera od lat kolegów.

W dalszej kolejności John Kowarik wygłosił inwokację, a po niej nastąpiła prezentacja gości: przedstawicieli wielu organizacji polonijnych, harcerzy, weteranów, kół sportowych, które działają przy Sokolni – w tym prezesa klubu golfowego Roberta Kota i prezesa klubu tenisa stołowego Kazimierza Perzana. Powitano także obecnych na sali poprzednich prezesów Gniazda #88: Andrew Mechlińskiego, Wiesława Pisarskiego, Kazimierza Garbowskiego, Marka Śmiałkowskiego, Romana Pomykałę, Johna Rogalewskiego i obecnego prezesa Zbigniewa Bogackiego. Serdecznie podziękowano za przybycie gościom z bratnich Gniazd #307 z Southington, #519 z Middletown, 68 z Meriden i #36 z Ansonii.

Po części oficjalnej gościom podano obiad przygotowany przez restaurację Belvedere. Następnie na parkiecie pojawili się młodzi artyści – tancerze i piosenkarka Ela Bakowski, której na skrzypcach akompaniowała Klaudia Naumowicz Niewiadomska. Potem przyszedł czas na występ formacji Nova Dance Ballroom w składzie: Maya Wojtowicz, Claudia Wojtowicz, Olivia Hader, Patrycja Lobeski i Anthony Niewiadomski, która zaprezentowała choreografię przygotowaną przez instruktorkę Nicole Joannę Pierzchalski zawierającą pięć tańców turniejowych. Młodzież została nagrodzona gromkimi oklaskami.

Bankiet zwieńczyła zabawa taneczna, podczas której o muzykę do tańca zadbał zespół Galicja.

Relacja: Robert Iwanicki
opr. WEM
Fot. Robert Iwanicki

1 KOMENTARZ

  1. Jestem zainteresowany Polonią z CT , gdyż w tym stanie mieszkał mój Ojciec Adam Nowicki i w tym stanie wstąpił do US ARMY 1944 r.. Na razie tyle więcej napiszę jutro , mam 86 lat wiek ma swoje prawa,
    dzisiaj miałem ciężki dzień , muszę swoje godziny odespać. Dobranoc. Lech N.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -