czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutĆwierć wieku działalności Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut dla Polonii

Ćwierć wieku działalności Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut dla Polonii

To już 25 lat… Polsko-Amerykańska Fundacja Connecticut w listopadzie 2022 roku świętowała ćwierćwiecze istnienia. Założona w 1996 roku organizacja non-profit od początku działa na rzecz polskiej społeczności w Connecticut. Niektóre z jej programów obejmują i służą Polonii w całej Nowej Anglii bądź innych części Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślają członkowie zarządu organizacji, misją PAF jest aktywne służenie Polonii poprzez poprawę dostępu do usług społecznych, edukacyjnych, szkoleniowych i zawodowych. Instytucja pracuje też nad zachowaniem i promowaniem dziedzictwa kulturowego i migracyjnego. Jej członkowie podejmują działania poprawiające zrozumienie między poszczególnymi grupami etnicznymi. Jubileusz 25-lecia był okazją do świętowania wszystkich tych osiągnięć.

Od lewej: prezes PAF Andrzej Błaszczyński, pierwsza wiceprezes Asha Lassen, drugi wiceprezes Adam Górski i skarbnik Adam Formus przy stoisku fundacji podczas tegorocznego Festiwalu „Malej Polski” w New Britain. Fot. Facebook.com/PolishAmericanFoundation

Obchody 25-lecia

W sobotę 12 listopada przedstawiciele polonijnej społeczności z całego Connecticut spotkali się, by nie tylko uczcić 25 lat istnienia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut, ale też świętować wszystko, co w tym czasie instytucji udało się zbudować i osiągnąć. Organizatorzy i zaproszeni goście przybyli do St. George Greek Orthodox Church przy 301 West Main Street w New Britain, gdzie o godzinie 17:00 rozpoczęły się uroczyste obchody.

Obok występów Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie” oraz innych artystów, związanych z lokalną polonijną społecznością, ważnym punktem całego wydarzenia było uhonorowanie przez PAF liderów biznesu i non-profit działających na rzecz Polaków w USA. Wśród osób, których wkład i kariera zostały docenione w ten szczególny sposób, znaleźli się: Maggie Drag – założycielka i właścicielka firmy Euro-American Connections & Homecare, Teresa Borowska – założycielka programu radiowego Voice Of Poland, Wioletta Jusinska – dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby oraz prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan Connecticut hm. Zosia Bieniek z harcerstwa polskiego w Connecticut, a także Naeem Khalid – założyciel Sam’s Food Stores, który otrzymał Nagrodę Przyjaciela Polonii za wieloletnie wsparcie społeczności.

Mali tancerze zespołu „Polanie” podczas tegorocznego festiwalu folklorystycznego w Ansonii, jednego z wielu wydarzeń organizowanych pod auspicjami fundacji. Fot. Asha Lassen Photography

Działania fundacji

Jak podkreśla prezes i założyciel PAF Andrzej Błaszczyński, od momentu powstania Fundacja Polsko-Amerykańska w Connecticut jest filarem wsparcia programów i instytucji polonijnych na terenie całego stanu. PAF zapewnia też wsparcie licznym polskim organizacjom artystycznym i kulturalnym, które działają pod auspicjami fundacji, co daje im status non-profit, czyli organizacji niedochodowej. Równocześnie Błaszczyński zwraca uwagę na działania Polonia Business Association. Stowarzyszenie wspierało działania podjęte na rzecz rewitalizacji ulicy Broad Street w New Britain, która stanowi główną część polskiej dzielnicy w tym mieście, a także jest głównym organizatorem dorocznego Festiwalu „Małej Polski”.

Dodatkowo PAF, jako instytucja z wieloletnim doświadczeniem, prowadzi dobrze prosperujący program lekcji języka polskiego dla dorosłych, który od wybuchu pandemii Covid-19 przeszedł do internetu i wzbudził zainteresowanie na terenie całego kraju. Fundacja już od prawie roku aktywnie działa także na rzecz pomocy dla narodu ukraińskiego.

Polsko-Amerykańska Fundacja Connecticut od zawsze zachęca Amerykanów polskiego pochodzenia do eksplorowania bogatego polonijnego dziedzictwa. W ramach programu działania instytucji zainteresowani odkrywaniem swoich narodowych korzeni mogą znaleźć ofertę dziKoncerty Towarzystwa Fryderyka Chopina, jednego z programów fundacji, ze względu na rosnące zainteresowanie i frekwencję odbywają się obecnie w Museum of American Art w New Britain. Fot. Facebook.com/FryderykChopinSocietyofConnecticutałającej już ósmy rok Szkoły Języka Polskiego dla Dorosłych, zajęć plastycznych, takich jak dekorowanie pisanek, oraz o tematyce genealogicznej. PAF organizowało także wycieczki do Polski. W ich trakcie odwiedzający, którzy często byli Amerykanami o polskich korzeniach, mieli okazję bliżej poznać prawdziwe piękno polskiej kultury i tradycji.

Koncerty Towarzystwa Fryderyka Chopina, jednego z programów fundacji, ze względu na rosnące zainteresowanie i frekwencję odbywają się obecnie w Museum of American Art w New Britain. Fot. Facebook.com/FryderykChopinSocietyofConnecticut

Zmiany

Jednym z godnych uznania osiągnięć Fundacji było stworzenie w Connecticut Galerii Sławy Imigrantów. Od 2017 roku organizacja wyróżnia szczególnie zasłużonych imigrantów w stanie Connecticut pochodzących z różnych stron świata. Wyróżnienia są wręczane podczas dorocznych gal, które skupiają przedstawicieli różnych kultur i społeczności etnicznych z Connecticut. W 2021 roku inicjatywa przekształciła się w osobną organizację – National Immigrant Heritage Center.

Latem br. zarząd organizacji podjął decyzję o sprzedaży obiektu znanego jako Sloper-Wesoly House w New Britain, który od wielu lat był siedzibą fundacji. Jak podkreśla jej prezes, nie odbywało się w nim wiele wydarzeń, a utrzymanie budynku obciążało fundację finansowo. Większość programów PAF realizowanych jest w innych miejscach bądź obiektach, co znaczy, że sprzedaż historycznego budynku nie zagraża żadnym realizowanym bądź przynależących do Fundacjom programom lub organizacjom.

Więcej informacji na temat Polskiej Fundacji w Connecticut można znaleźć na stronie: www.paf-ct.org.

Anna Miler


Program i inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut

 • Polonia Business Association (PBA)
 • Polish American Bar Association of CT (PABA)
 • Festiwal „Malej Polski” (realizowany przez PBA)
 • Koalicja stanu Connecticut na rzecz imigrantów i uchodźców (jako członek)
 • Towarzystwo Fryderyka Chopina w Connecticut (FCS)
 • Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” – w tym: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny
 • Stowarzyszenie Artystów Polskich (PSA)
 • Little Poland Performance Arts – w tym zespoły takie jak: Raspberry Goats Band, Broad Street Band, Vocal Institute of Slavic Music
 • Immigrant Heritage Center (IHC)
 • Galeria Sławy Imigrantów (IHHF)
 • Festiwal Dożynkowy w New Britain
 • Welcome Home – warsztaty takie jak: Wykłady genealogiczne, lekcje j. polskiego dla dorosłych, zajęcia plastyczne oraz blog „Amerykanin na Broad Street”
 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP)
 • „Noc Świętojańska” – zbiórka na rzecz organizacji „Nasz Dom”
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -