sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolska11. piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski w Warce

11. piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski w Warce

7 lipca w Warce odbył się 11. piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski. Tegoroczna edycja imprezy, która jest organizowana od 2006 r. przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przyciągnęła na wareckie Winiary rzesze uczestników.

Po raz drugi z rzędu impreza była współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, jako wydarzenie wybrane przez mieszkańców do dofinansowania, co pozwoliło podnieść poziom przedsięwzięcia.

Wydarzenie jak zawsze rozpoczęła Parada Pułaskiego, która wystartowała z rynku miasta i podążyła przy dźwiękach muzyki na teren zespołu pałacowo-parkowego w Warce, gdzie na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje. Na czele tej jedynej w Polsce Parady Pułaskiego jechał sam Kazimierz Pułaski na koniu wraz z grupą rekonstruktorów. W rolę Pułaskiego wcielił się rekonstruktor, aktor i kaskader Damian Dębski. Towarzyszyli mu członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Warszawy, ubrani na wzór konfederackich towarzyszy Pułaskiego. Nie zabrakło również innych miłośników historii, którzy przybliżali epokę, w której żył najsłynniejszy mieszkaniec Warki.

W paradzie w mundurach konfederatów barskich i z epokową bronią dumnie kroczyli harcerze ze Szczepu 51. Drużyn Harcerskich Żuawi z Rzeszowa; w szlacheckich strojach z XVIII w. maszerowała „Zgraja Sarmacka” oraz wolontariusze ze szkół średnich z Warki i Grójca. Tuż za nimi Indianie z grupy Huu-Ska Luta, którzy już po raz kolejny wzbudzili wielkie zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Obecni również byli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Warki, którzy paradowali w mundurach nawiązujących do XIX w. – czasów Piotra Wysockiego (innego słynnego wojskowego pochodzącego z Warki). Klimat przemarszu zbudowała niezawodna warecka Miejska Orkiestra Moderato pod przewodnictwem Ryszarda Florka.

W następnej kolejności można było zobaczyć: pracowników Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz wielu gości na czele ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem. W paradzie maszerowali też: senator Stanisław Karczewski, burmistrz Warki – Tomasz Rawski, przewodniczący rady powiatu – Jan Madej, przewodniczący rady miejskiej w Warce – Daniel Bugała, delegacja okrętu ORP „Gen. K. Pułaski” na czele z dowódcą kmdr por. Tomaszem Teległów, następnie duża grupa członków PTTK Oddział w Warce, członków Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Licznie reprezentowany był w biało-czerwonych barwach Klub Biegacza Start Pułaski Warka, Towarzystwo Miłośników Miasta Warka im. Kazimierza Pułaskiego, Klub Sportowy Warka, a także dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, całe rodziny, mieszkańcy Warki i okolic. Nie zabrakło również amerykańskich motocykli i samochodów.

Barwna, radosna parada miała swoją metę w parku przy muzeum, gdzie najpierw swój pokaz umiejętności muzycznych dała Miejska Orkiestra Moderato, a następnie oficjalnie zainaugurowano wydarzenie. 11. Piknik Vivat Pułaski otworzyli główni organizatorzy: Ewa Bajoryńska w imieniu Iwony Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Licznie zgromadzona publiczność mogła potem wybierać spośród wielu atrakcji.

Na dużej scenie odbył się koncert znanego z programu telewizyjnego „The Voice of Poland” Adama Kalinowskiego. Wystąpiła również uzdolniona muzycznie młodzież z Warki – laureaci Warka Music Show. Jak na piknik historyczny przystało, grupy rekonstrukcji historycznych miały tu poważne role do odegrania. Zachwycali publikę swoimi pokazami na dużej polanie i przybliżali życie w dawnych wiekach – w swoich obozowiskach. Najwięcej emocji jak zawsze wywołał sam Kazimierz Pułaski na swoim rumaku. Dwa pokazy: Kazimierz Pułaski w konfederacji barskiej oraz w wojnie o niepodległość Ameryki – zgromadziły ogromną publiczność. Były walki na szable, ale także brawurowe pokazy kaskaderskie, wszystko okraszone historycznym słowem i przy dźwiękach muzyki. Część rekonstruktorów wiele czasu poświęciła dzieciom – najbardziej dociekliwym i wymagającym widzom. Przygotowano warsztaty i specjalne pokazy tylko dla najmłodszych.

Dzieci korzystały ze specjalnej Strefy Dzieci, gdzie zgromadzono atrakcje dedykowane tylko dla nich. Był występ wokalno-instrumentalny „Pana Sprężynki”, animacje, malowanie twarzy, rozdawanie balonów, dmuchane zjeżdżalnie i wiele niespodzianek.

Muzeum było otwarte dla gości za symboliczne 1 zł. Przez 4 godziny muzealne ekspozycje zwiedziło ponad 730 osób! Zwiedzano pałac, spacerowano po całym parku, gdzie również można było oglądać wystawę plenerową: „Insurekcja Kościuszkowska. W 230. rocznicę czynu”.

Nieopodal działała kolejna scena artystyczna i specjalna Strefa Chillout z leżakami. Tam odbył się koncert duetu Pionierzy, prezentującego muzykę z gatunku American Folk i Bluegrass. Występ był dobrym przykładem na to, że piknik Vivat Pułaski jest imprezą przybliżającą kulturę polską i amerykańską. Potwierdzała to również możliwość zasmakowania w amerykańskiej kuchni, której dania serwowano podczas imprezy. Polskie specjały przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Boglewic. Po południu pojawił się zespół „Grzeczni Chłopcy”, który porwał warecką publikę nie tylko do śpiewania, ale i do tańca. Nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który z przerwami towarzyszył wydarzeniu.

Specjalnym punktem programu pikniku był wernisaż wystawy „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego” w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Otwarcie ekspozycji zgromadziło liczne grono osób. Obecni byli również artyści na czele z prorektorem prof. dr. hab. Wojciechem Żurowskim oraz dziekanem Wydziału Sztuki prof. dr. hab. Andrzejem Markiewiczem.

Piknik Vivat Pułaski zakończył się koncertem gwiazdy wieczoru, lubianego i znanego w Polsce zespołu LemOn z wokalistą Igorem Herbutem.

Za rok ponownie Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski i Parada Pułaskiego – tym razem 6 lipca.

Tekst i zdjęcia: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -