niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticut10. Festiwal „Małej Polski” odbędzie się 4 czerwca w New Britain

10. Festiwal „Małej Polski” odbędzie się 4 czerwca w New Britain

Już po raz 10. słynna ulica Broad Street w New Britain, która przebiega przez jedną z największych i najbardziej aktywnych polskich dzielnic na wschodnim wybrzeżu USA, przywita dziesiątki tysięcy miłośników polskiej muzyki, kuchni oraz tego wszystkiego, co kojarzy się z naszą kulturą i tradycją. Mowa o dorocznym festiwalu „Małej Polski”, który odbędzie się już za kilka tygodni – w niedzielę, 4 czerwca.

Kolory polskiej flagi oraz akcenty ludowe dominowały podczas uroczystego otwarcia zeszłorocznego festiwalu. Fot. Marcin Bolec

Festiwal, który początkowo odbywał się na niedużym parkingu placówki Haller Post i w którym brało udział około 200 osób, przyciąga dziś do New Britain około 30 tys. uczestników, w tym wielu z sąsiednich stanów takich jak Massachusetts, Rhode Island, Nowy Jork, New Jersey, a nawet z odleglejszych, jak Pensylwania czy Floryda.

Bogactwo smaków

Festiwal, jak co roku, trwać będzie od 11 przed południem do 7 wieczorem. Do jego największych atrakcji zaliczają się stoiska z polską kuchnią oraz różnego rodzaju występy artystyczne realizowane na dwóch scenach mieszczących się na parkingu placówki Haller Post oraz przy skrzyżowaniu ulic Broad i Washington. – Z roku na rok uczestniczy w festiwalu coraz więcej restauracji czy foodtrucków, mających w swojej ofercie dania kuchni z całego świata, nie tylko polskiej. Polskie przysmaki, takie jak pierogi, kiełbaski z grilla, gołąbki, a nawet golonka czy grochówka, cieszą się tu największą popularnością, ale tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Adrian Baron, prezes Polonia Business Association, która organizuje festiwal. W ostatnich latach ofertę kulinarną festiwalu wzbogaciły przysmaki kuchni libańskiej i greckiej. Nie brakuje też stoisk z różnego rodzaju deserami i lodami.

Ostatnie dwie edycje festiwalu „Małej Polski” odnotowały rekordową frekwencję. Fot. Polonia Business Association

Występy artystyczne

Jubileuszowy program artystyczny tworzyć będą w tym roku znane i lubiane zespoły, które goszczą co roku na festiwalu, takie jak Zespół Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport, zespół Vademecum oraz RBO Polka Band. Organizatorzy zapowiadają też kilka niespodzianek, w tym zespoły, które w tym roku będą miały swój festiwalowy debiut. Oficjalne otwarcie festiwalu z udziałem specjalnych gości i polityków odbędzie się w południe.

Pokaz samochodów

Festiwal „Małej Polski” powrócił w zeszłym roku po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. – Sukces zeszłorocznej edycji był dowodem na to, że ludzie nie zapomnieli o festiwalu i z utęsknieniem czekali na jego powrót – mówi Małgosia Malinowska, skarbnik organizacji PBA. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu pierwszy raz odbył się też pokaz zabytkowych samochodów, w tym pojazdów charakterystycznych dla PRL-u, korty wzbudził spore zainteresowanie wśród uczestników. Chętni mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z „maluchem”, polonezem czy kultowym trabantem. Pokaz polskich aut ponownie będzie częścią festiwalu w tym roku, z nowymi atrakcjami i zwiększoną ilością biorących w nim udział pojazdów.

Sponsorzy

Festiwal jak co roku odbywa się dzięki wsparciu lokalnych sponsorów, wśród których znajdują się liczne lokalne firmy. Do grona głównych sponsorów w tym roku zaliczają się: Hartford Healthcare i szpital the Hospital of Central Connecticut, Liberty Bank, GONETSPEED Internet, organizacja charytatywna burmistrz New Britain Erin Stewart – Mayor’s Trophy Charitable Fund, Central Connecticut State University, M&T Bank oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Z okazji 10-lecia festiwalu we wrześniu odbędzie się przyjęcie, podczas którego organizatorzy chcą podziękować sponsorom, wolontariuszom oraz wszystkim tym, którzy przez ostatnie 10 lat przyczynili się do jego sukcesu. Ukaże się też specjalna jubileuszowa książka pamiątkowa.

Maskotki „Małej Polski”, w tym Smok Wawelski Staś, są jedną z ulubionych atrakcji najmłodszych uczestników festiwalu. Fot. Polonia Business Association

Lokalne stoiska

Poza punktami z polską kuchnią i upominkami ulicę Broad Street wypełnią w pierwszą niedzielę czerwca też stoiska lokalnych firm promujących swoje produkty i usługi. –Zapraszamy uczestników festiwalu do odwiedzania tych wszystkich stoisk. Bez lokalnych polskich przedsiębiorców nie byłoby ani festiwalu, ani dzielnicy „Mała Polska”. Popierajmy polskie biznesy! – apeluje Kris Rutkowski, który odpowiada w tym roku za organizację jubileuszowej edycji festiwalu i jest też członkiem rady miasta New Britain.

Dodatkowe informacje na temat festiwalu, w tym odnośnie do wynajęcia stoisk, można znaleźć na stronie www.LittlePolandFest.com bądź pod numerem tel. 860-348-5592. Uaktualnienia, w tym zapowiedzi poszczególnych atrakcji i występów, można znaleźć również na stronie Little Poland New Britain na Facebooku.

Bez względu na to, czy na festiwal przyciąga nas apetyt, tęsknota za ojczyzną, czy chęć podzielenia się naszą kulturą z amerykańskimi znajomymi, tegoroczny festiwal zapewne nie zawiedzie tych, którzy zdecydują się na spędzenie niedzieli 4 czerwca na dużej imprezie w „Małej Polsce”.

Darek Barcikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -