niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaGorący TematZmarł Michaił Gorbaczow – ostatni przywódca ZSRR

Zmarł Michaił Gorbaczow – ostatni przywódca ZSRR

30 sierpnia w wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. Informację tę do wiadomości publicznej podał Centralny Szpital Kliniczny Rosji w Moskwie, gdzie podobno od lipca przebywał ciężko chory Gorbaczow, cierpiący na cukrzycę i problemy z nerkami.

30 sierpnia w wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR. Fot. wikipedia

Michaił Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. Był inicjatorem reform w latach 1985-1991, które zapisały się w historii jako „pieriestrojka” – przebudowa. W ramach tych reform wprowadził „głasnost” – jawność, dzięki czemu zniesiono cenzurę oraz wycofano z konstytucji zapis o kierowniczej roli KPZR. Te działania zapoczątkowały proces formowania się w Związku Radzieckim narodowościowych społeczeństw obywatelskich. Gorbaczow starał się przywrócić dobre stosunki z Zachodem. W tym celu zrezygnował z wyścigu zbrojeń z USA oraz wycofał radzieckie wojska z Afganistanu.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komentując wiadomość o jego śmierci.

Michaił Gorbaczow był człowiekiem z niezwykłą wizją. Jako przywódca ZSRR współpracował z prezydentem Reaganem przy zmniejszeniu arsenałów nuklearnych obu państw – tak z kolei o zmarłym ostatnim przywódcy ZSRR wypowiedział się prezydent USA, Joe Biden.

Głos zabrał też obecny prezydent Rosji Władimir Putin. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że w imieniu prezydenta rodzinie i przyjaciołom zmarłego zostanie wysłana depesza z kondolencjami. Tekst depeszy opublikowano na stronach oficjalnego serwisu internetowego Kremla. „Michaił Gorbaczow był politykiem i mężem stanu, który miał ogromny wpływ na bieg historii świata. Prowadził nasz kraj w okresie złożonych, dramatycznych zmian, szeroko zakrojonej polityki zagranicznej, wyzwań gospodarczych i społecznych” – napisał Putin.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -