Sobota, 12 marca, zapowiadała się niezbyt pogodnie. Zima nie odpuszczała, za oknem było szaro i ponuro, ale nie w trzech szkołach języka polskiego z różnych zakątków świata. Tego dnia wzięły one bowiem udział w wyjątkowych warsztatach on-line pt.: „Zmalujmy to razem, czyli zdobienie jajek metodą tradycyjną oraz zwyczaje wielkanocne z Magdą Rutkowską”. Było radośnie, kolorowo i kreatywnie. Spotkanie zorganizowały trzy nauczycielki – Anna Magiera z Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford, CT Anna Augustynowicz-Żółtek ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Kantego w Filadelfii, PA oraz Sylwia Krupa ze Szkoły Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto w Kanadzie.
Do przeprowadzenia warsztatów została zaproszona Magda Rutkowska – twórczyni ludowa z Podlasia, właścicielka firmy „Moc Dekoracji”, w ofercie której znaleźć można ręcznie robione bombki, pisanki, porcelanę czy wianki okolicznościowe. Artystka pochodzi z Lipska nad Biebrzą – zagłębia pisankarskiego w Polsce i jest już trzecim pokoleniem twórców rękodzieła ludowego w jej rodzinie.
Prowadząca warsztaty w niezwykle ciekawy i zajmujący sposób przybliżyła uczniom tradycyjne polskie zwyczaje wielkanocne, a także zaprezentowała różne rodzaje pisanek: bardzo malutkie – wykonane z jajek przepiórczych i bardzo duże – zrobione z ogromnego jaja strusiego. Ciekawostką, która zapadła wszystkim w pamięć, była informacja, że tradycyjne jajka z Podlasia są „pisane”, a nie malowane. Warto również dodać, iż elementem, który szczególnie wzbudził zachwyt uczestników spotkania, był wygląd pani Magdy – miała na sobie tradycyjny, podlaski strój ludowy.
Po części słownej przyszedł czas na prace manualne. Pisankarka z Lipska specjalizuje się w metodzie batikowej, która polega na wielokrotnym barwieniu wydmuszki i nanoszeniu na nią rozgrzanego wosku pszczelego za pomocą szpilki krawieckiej. Uczniowie pod kierunkiem artystki ozdobili jajka tą właśnie metodą. Efekty pracy dzieci przeszły najśmielsze oczekiwania – mali artyści stworzyli przepiękne minidzieła, każde jajko było wyjątkowe i niepowtarzalne.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wykonane przez siebie pisanki zabrali do domu, gdzie staną się ozdobą wielkanocnego stołu.
Przeprowadzone zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów na temat polskich zwyczajów wielkanocnych, zintegrowały dzieci polonijne z różnych stron Ameryki Północnej i były świetną okazją do doskonałej zabawy.
Jeśli szukają Państwo autentycznych, przepięknych ozdób i dekoracji, zapraszamy do odwiedzenia strony pani Magdy Rutkowskiej: www.mocdekoracji.pl
Anna Magiera, Sylwia Krupa, Anna Augustynowicz-Żółtek
Fot. Archiwum organizatorów