poniedziałek, 2 sierpnia, 2021
Strona głównaPoloniaFlorydaZjazd Związku Sybiraków na Florydzie

Zjazd Związku Sybiraków na Florydzie

10 lutego br. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się Zjazd i bankiet z okazji 25-lecia założenia Związku Sybiraków na Florydzie oraz 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. Zebrany dochód – w wysokości 10 tysięcy dolarów – przeznaczony został na odbudowę spalonego 2 lata temu kościoła na Syberii w miejscowości Białystok. Wręczono też odznaczenia za pracę społeczną na rzecz zesłańców syberyjskich, przyznane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie.

Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: śp. Anthony Domino, Roman Brejer, Antonina Hubska, Zofia Wiak, Janina Lennox oraz Krystyna Czyszczoń. Fot. Roman Koczwara

Spotkanie poprzedziła msza święta w Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego w kościele św. Pawła w St. Petersburgu. Przewodniczył jej ks. dr Andrzej Gorczyca, natomiast mszę świętą za duszę śp. Antoniego Domino – zmarłego na początku lutego inspiratora i współorganizatora Zjazdu – celebrował kapelan wojsk powietrznych armii amerykańskiej ks. płk. Jacek Kowalik.                     

Swoją obecnością zaszczycili nas oficerowie Mac Dill Air Force Base w Tampie płk. Jarosław Jabłoński i ppłk. Leszek Kowalczuk – mówi Antonina Hubska ze Związku Sybiraków na Florydzie, która jako dziecko, wraz z rodziną, została zesłana na Syberię w latach 1948-56. – Bardzo nas ucieszył fakt, że kościół był wypełniony po brzegi. Wielu gości przybyło spoza naszego terenu, np. z Naples, Sarasoty, Venice, New Port Richey, New Jersey, Kanady, a nawet z Polski – dodaje.

Zjazd odbył się z okazji 25-lecia założenia Związku Sybiraków na Florydzie oraz 79. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir. Fot. Roman Koczwara

Podczas Zjazdu Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: śp. Anthony Domino, Roman Brejer, Antonina Hubska, Zofia Wiak, Janina Lennox oraz Krystyna Czyszczoń.

Z kolei 13 lutego Wacław Górski – założyciel Związku Sybiraków na Florydzie – otrzymał z rąk pani konsul Srebrny Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Uchwałą Zarządu Sybiraków na Florydzie, Dyplomy Honorowego Członka, za długoletnie wsparcie finansowe działalności Związku, otrzymali: śp. Anthony Domino, Teofil Lachowicz, Tekla Pawłowska, Piotr Krajewski, Tadeusz Barnaś, Krystyna Czyszczoń, Janina Lennox, Anna Król, Michał Flizak, Marianna Kazanowska i Artur Kalata.

Dochód z bankietu przeznaczono na odbudowę kościoła na Syberii w miejscowości Białystok, który uległ całkowitemu spaleniu 2 lata temu. 19 lutego 10 tysięcy zebranych dolarów przelanych zostało na konto bankowe w Polsce.           

Dziękuję donatorom oraz wszystkim tym, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do sprawnego przebiegu bankietu i miłej atmosfery, m.in. państwu Niewierowskim za ofiarowanie wina na loterię, państwu Przywalnym za ofiarowanie kabanosów na stoły, państwu Kamińskim za chleb na bankiet, pani Maryni Kazanowskiej za przygotowanie pysznego obiadu, pani Telce Pawłowskiej za upieczenie i dostarczenie 350 pączków z Naples, pani Zofii Wiak za zakup kwiatów i wykonanie dekoracji stołów, zarządowi Polskiego Centrum w Clearwater za nieodpłatne udostępnienie sali barowej, zespołowi Sweet Harmony za oprawę muzyczną, zarządowi Klubu Polonia Inc. za donację w wysokości 500 dolarów – wylicza Antonina Hubska.

Główna działalność Związku Sybiraków koncentruje się na pamięci o zmarłych. To m.in. zamawianie mszy świętych i modlitwa za wszystkich zmarłych Sybiraków na całym świecie, finansowe wsparcie w Krasnojarsku, organizacja pocztów sztandarowych na mszach patriotycznych w dniach 10 lutego, 15 kwietnia i 17 września (to rocznice odpowiednio: pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir, mordu katyńskiego i tragedii smoleńskiej oraz Dzień Sybiraka). Zjazdy Sybiraków na Florydzie odbywają się co 2 lata.

opr. bo
Fot. Roman Koczwara

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -