Po przerwie związanej z pandemią, setki par – przedstawiciele władz i mieszkańcy – tradycyjnie zatańczyły poloneza podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Wcześniej odbyły się oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym na Placu Litewskim w Lublinie.
„Twórcy uchwalonej 231 lat temu polskiej konstytucji zaznaczyli, że powstała ona dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic. Jako pierwsza w Europie i druga w świecie ustawa zasadnicza była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych, próbą przezwyciężenia słabości Rzeczypospolitej? Przez dziesięciolecia stanowiła symbol wspólnej walki o niepodległość” – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarne w liście do uczestników lubelskich uroczystości, który odczytał doradca ministra Marcin Jakóbczyk.
Jak dodał Czarnek, z perspektywy dziejów Konstytucja 3 Maja jest osiągnięciem, które powinno budzić słuszne poczucie dumy każdego z nas. „Dla mieszkańców Lubelszczyzny ten epokowy dokument ma szczególne znaczenie, bowiem tekst majowej konstytucji powstawał w Radzyniu Podlaskim” – przypomniał.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja w dziejach Polski. „Uchwalona 231 lat temu Konstytucja 3 Maja dawała i daje nadzieję na zwycięstwo dobra nad złem, nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Była jednym z ważniejszych czynników, które pozwoliły przetrwać duchowi narodu polskiego przez 123 lata niewoli” – powiedział.
„Tą nadzieję podzielmy się z narodem ukraińskim, który walcząc o swoją wolność z rosyjskim agresorem, walczy o wolność wolnego świata” – dodał wojewoda, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
W uroczystości na Placu Litewskim w centrum Lublina uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści, kompanie honorowe wojska, policji i służb mundurowych, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, młodzież, mieszkańcy miasta. Żołnierze oddali salwę honorową. Pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono wieńce i kwiaty.
Po przerwie spowodowanej pandemią, uczestnicy uroczystości tradycyjnie odtańczyli „Poloneza dla Lublina”. Korowód wyruszył spod ratusza i przeszedł deptakiem na Plac Litewski. Wśród setek par znajdowali się m.in. przedstawiciele władz, jak i mieszkańcy Lublina.
Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej, a zainteresowani mogli zobaczyć wystawę sprzętu historycznego i współczesnego.
Rano na uroczystej sesji w zabytkowej siedzibie Trybunału Koronnego zebrała się rada miasta. W archikatedrze lubelskiej mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył metropolita lubelski biskup senior Mieczysław Cisło.
Gabriela Bogaczyk/PAP