czwartek, 6 października, 2022
Strona głównaPoloniaNowy JorkXII Zjazd Ogólny ZHP

XII Zjazd Ogólny ZHP

XII Zjazd Ogólny ZHP poza granicami kraju odbył się w dniach od 1 do 3 lutego br., w De Vere Beaumont Estate, Old Windsor, w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się główna Kwatera ZHP „Świat”. Walne zjazdy organizowane są co 3 lata.

Delegacja z Hufca Podhale. Fot. Archiwum Hm. Marii Bielskiej

Podczas tych spotkań członkowie wybierają nowe władze, uchwalają wnioski i rozpatrują poprawki do regulaminu organizacyjnego. Podczas tegorocznego zjazdu hm. Robert Rospedzihowski z Anglii został wybrany na drugą 3-letnią kadencję jako przewodniczący ZHP, a harcerze i harcerki na swoich posiedzeniach głosowali na nowych naczelników. Wszystkie chorągwie były reprezentowane przez mniejsze lub większe delegacje z Australii, Argentyny, Anglii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Po raz pierwszy naczelniczką harcerek została wybrana kandydatka spoza Anglii – hm. Danusia Figiel z Kanady. Odbyło się też głosowanie na członków Głównej Kwatery, Naczelnej Rady, Sądu Harcerskiego i Komisji Rewizyjnej. Do bardziej uroczystych obrzędów można zaliczyć poświęcenie nowego sztandaru naczelnictwa oraz nadanie proporców protektoratu polskiego od prezydenta RP Andrzeja Dudy, które odbyło się w obecności londyńskiego Konsula Generalnego hm. Mateusza Stąsieka.

W skład licznej delegacji ze Stanów Zjednoczonych weszło grono instruktorskie z Kalifornii, Seattle, Chicago, Detroit, Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut. Na spotkaniu panowała prawdziwie harcerska atmosfera, zwłaszcza podczas obrad i tradycyjnego „opłatka”, a uroczyste msze św. dodały natchnienia do dalszej pracy w wychowaniu młodzieży według hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” na czterech kontynentach świata.

Hm. Maria Bielska

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -