poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaTurystykaWypoczynek nad wodą

Wypoczynek nad wodą

Na wypoczynek nad jezioro czy rzekę? Oto jest pytanie! Odpowiedź nie będzie prosta, ponieważ w Polsce obie opcje dostarczyć mogą równie niezapomnianych wrażeń, wspomnień i emocji! Oto kilka pomysłów na to, jak i gdzie spędzić czas nad polskimi akwenami.

Spływy kajakowe to świetna opcja dla osób lubiących aktywność i bliski kontakt z naturą. Fot. Archiwum WEM

Polska słynie ze swoich wspaniałych krajobrazów. Ich bogactwo i różnorodność zachwycają i równocześnie stanowią idealną destynację na wakacyjne wypady. Na szczególną uwagę zasługują rejony wokół polskich akwenów. W lecie cieszą się one wyjątkową popularnością – przyciągają tłumy turystów, chcących spędzić urlop nad wodą. Oczywiście Polska oferuje w tej kwestii wiele wyjątkowo zróżnicowanych opcji. Turyści tłumnie ściągać mogą nad jeziora i rzeki, korzystając przy tym z szerokiej gamy oferowanych w tych rejonach atrakcji.

Gdzie warto się wybrać? Na które atrakcje zwrócić uwagę i się zdecydować? Oto kilka wakacyjnych pomysłów, które pozwolą wybrać najlepsze miejsca nad polskimi rzekami i jeziorami.

Polskie rzeki i jeziora

Polskie akweny dają wyjątkowo szerokie możliwości, jeśli chodzi wypoczynek w letnim sezonie. Zarówno ten spod znaku aktywności fizycznej, jak i błogiej laby na plaży. Spływy kajakowe rzekami, żeglowanie po jeziorach, czy pokonywanie dłuższych szlaków wodnych to tylko początek listy aktywności, na które zdecydować się mogą turyści obierający kierunek na polskie akweny. Równocześnie ich brzegi także dostarczają niejednej wakacyjnej atrakcji – od wypoczynku na plażach, przez piesze wędrówki szlakami, przez biwakowanie, po rozrywki spod znaku tańców i zabaw na świeżym powietrzu. Polskie rzeki, zalewy, jeziora i stawy będą idealnym kierunkiem zarówno dla osób kochających aktywny wypoczynek, jak też miłośników błogiego leniuchowania.

Gdzie wypoczywać?

Polska obfituje w rejony znane ze swoich akwenów. Najbardziej rozpoznawalnym są oczywiście Mazury. Obszar Wielkich Jezior Mazurskich to doskonała destynacja dla każdego, kto pragnie w pełni poczuć niepowtarzalny klimat wypoczynku nad słodką wodą. Nie jest to oczywiście jedyna opcja. Pojezierze Drawskie, Brodnickie czy Lubuskie to kolejne przykłady jeziornych regionów Polski. Rejony te bogate są w piękne krajobrazy, atrakcje turystyczne i niezbędne do udanego wypoczynku zaplecze – zarówno dla turystów szukających spokoju i ciszy, jak i nocnego życia w iście mazurskim wydaniu.

Alternatywą dla polskich jezior pozostają rzeki. Wypoczynek na ich plażach i w ich okolicach wiązać się może z perspektywą zwiedzania miast, zabytków bądź pokonywania leśnych szlaków. Turyści pragnący zakosztować spływów kajakowych także nie będą zawiedzeni. W Polsce nie brak rzek, które doskonale nadają się do wypraw tego typu i to o różnych poziomach trudności. Regionem słynącym z rzek idealnie dostosowanych do spływów w rekreacyjnym, krajoznawczym wydaniu jest Lubelszczyzna. Oczywiście nie jest to jedyna opcja dla osób szukających wypoczynku nad polskimi rzekami. Alternatywą może być wyjazd spod znaku Wisły. Stworzy on zupełnie inne możliwości – od spływów kajakowych, przez przejażdżki barkami i stateczkami rzecznymi, po zwiedzanie położonych wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki miejscowości i ich zabytków. A nie da się ukryć, że byłoby tu w czym wybierać – zaczynając od wiekowego Krakowa, przez dającą nieograniczone możliwości wypoczynku Warszawę, po żegnający rzekę u jej ujścia do Bałtyku Gdańsk.

Najciekawsze atrakcje

Gdzie najlepiej wybrać się, chcąc poznać klimat polskich jezior i rzek? Na jakie atrakcje postawić? Propozycji może być kilka – oto te cieszące się największą popularnością, dostarczające niezapomnianych wrażeń.

Spływ kajakowy w Bieszczadach

Spływy kajakowe to bez wątpienia jedna z ciekawszych i bardziej zróżnicowanych opcji aktywnego wypoczynku. Pozwalają zarówno na samodzielne eksplorowanie okolicy, jak i rodzinne spędzenie czasu na łonie natury. Bieszczady są rejonem kraju, który słynie ze wspaniałych możliwości, jakie miłośnikom kajakarstwa stwarza San. Rzeka o górskim charakterze pozwala na idealne dopasowanie poziomu trudności wyprawy do umiejętności i oczekiwań turystów. Osoby o większym doświadczeniu i zapotrzebowaniu na adrenalinę mogą wybrać bardziej wymagające odcinki rzeki. Zawiedzeni nie będą także miłośnicy podziwiania krajobrazu w trakcie spokojnego miarowego spływu. Taki sposób spędzenia czasu zapewni relaks, wypoczynek na najwyższym poziomie, a do tego dostarczy też niezapomnianych wrażeń.

Rejs w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Będąc na Mazurach, warto wybrać się w rejs po tej krainie polskich jezior. Rejsy często połączone są ze zwiedzaniem okolicznych miasteczek. Fot. Żegluga Augustowska

Alternatywą dla rzecznych spływów kajakowych są rejsy po największych i najbardziej znanych polskich jeziorach. Najlepszym wyborem będzie pokonanie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dziewicze leśne krajobrazy i zróżnicowanie tras to tylko początek listy niewątpliwych walorów tego rejonu. Szlak wodny przebiegający mazurskimi jeziorami sięga swoim początkiem XIV wieku. Jego trasa biegnie z Węgorzewa przez Giżycko i Ryn do Mikołajek, skąd dalej dotrzeć można do Pisza czy Rucianego-Nidy. Każda z miejscowości oferuje odwiedzającym je turystom doskonałe zaplecze w postaci restauracji, zabytków, miejsc noclegowych w różnym wydaniu. Stanowią one idealną bazę wypadową dla miłośników żeglowania. Mazury oferują także turystyczną alternatywę dla wypoczynku na widzie. Są nią piękne szlaki krajoznawcze wiodące mazurskimi lasami.

Anna Miler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -