piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiWyjątkowy „Portret Tadeusza Kościuszki” trafił do kolekcji Muzeum Historii Polski

Wyjątkowy „Portret Tadeusza Kościuszki” trafił do kolekcji Muzeum Historii Polski

Spośród wielu cennych nabytków nieustannie wzbogacanej kolekcji Muzeum Historii Polski na uwagę zasługuje niewielkich rozmiarów portret zakupiony ostatnio w jednej z renomowanych rzymskich galerii sztuki. Obraz powstał około 1792 roku.

„Portret Tadeusza Kościuszki” ok. 1792 r., autor nieznany, zbiory Muzeum Historii Polski

Półpostaciowy portret młodego mężczyzny naszkicowany piórkiem na papierze ujmuje subtelnością modelunku w odcieniach palonej umbry. Stanowczy wzrok modela utkwiony w kierunku widza zdradza przymioty charakteru człowieka uzdolnionego i odważnego w swych decyzjach. Poza niewątpliwym walorem artystycznym, kojarzonym ze szkołą francuską, to nazwisko bohatera walk o niepodległość należy uznać za główną przesłankę do powzięcia decyzji o nabyciu dzieła.

Co więcej, cenny obraz przedstawia Tadeusza Kościuszkę w sposób niekanoniczny. Próżno poszukiwać w nim elementów tradycyjnie wiązanych z ikonografią dowódcy, takich jak szabla, mundur, ordery, generalska czapka. Kompozycja ma charakter wyraźnie prywatny, ukazuje mężczyznę w kamizelce, z rozpiętym surdutem i halsztukiem przewiązanym w ozdobny węzeł pod szyją. Kiedy próbujemy znaleźć podobieństwo do znanych portretów Kościuszki, najbliższe skojarzenie kieruje naszą uwagę ku rysunkowi autorstwa Aleksandra Orłowskiego z 1794 roku.

Oszczędna forma, cywilny strój i detale mody z epoki zdają się potwierdzać słuszność założonego datowania. Warto również wspomnieć, iż przy okazji gromadzenia szczegółów oferty pojawiła się interesująca hipoteza o autoportrecie – przypisująca wykonanie dzieła wszechstronnie uzdolnionemu Kościuszce, mającemu za sobą naukę w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu. Nie bez znaczenia dla dalszych badań pozostaje adnotacja zamieszczona na odwrocie, informująca, że mamy do czynienia z częścią słynnej spuścizny Horacego Walpole’a – pisarza, arystokraty i uznanego kolekcjonera sztuki. Należy mieć zatem nadzieję, iż w toku dalszych ustaleń anonimowe obecnie dzieło zechce wkrótce zdradzić nazwisko swego autora.

Zbiory Muzeum Historii Polski liczą już ponad 50 tys. obiektów. Oprócz tego Muzeum posiada ok. 1000 depozytów. W zbiorach znajdują się różnorodne artefakty, pochodzące ze wszystkich epok. Muzeum posiada w swojej kolekcji m.in. pamiątki historyczne, wyroby rzemieślnicze, dzieła sztuki, fotografie, mapy, obiekty falerystyczne, weksylia, militaria, zabytki archeologiczne, dokumenty życia społecznego oraz bezcenne archiwalia.

muzhp.pl

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -