Prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz ujęty jest w stałym obwodzie głosowania, w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Obywatele polscy i obywatele UE nieposiadający obywatelstwa polskiego przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny paszport lub, w przypadku obywateli UE nieposiadających obywatelstwa polskiego, także inny ważny dokument tożsamości oraz zostaną wpisani na podstawie zgłoszenia do spisu wyborców, sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy.
Aby oddać głos należy wystąpić do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- złożenie wniosku online przy użyciu usługi e-Wybory (https://ewybory.msz.gov.pl/)
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (osobiście lub listownie), zawierającego następujące dane:
– nazwisko i imię (imiona);
– numer PESEL;
– numer ważnego polskiego paszportu (w przypadku obywatela UE nieposiadającego obywatelstwa polskiego numer ważnego paszportu albo innego ważnego dokumentu tożsamości oraz miejsce i datę jego wydania);
– adres pobytu za granicą;
– adres poczty elektronicznej lub numer telefonu kontaktowego
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych)
System e-Wybory
e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów. Dzięki systemowi e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu. Jest to najłatwiejszy i rekomendowany przez placówki dyplomatyczne sposób zarejestrowania się na wybory.
Wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory wyborca nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.
Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 r.
Kalendarium
- 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
- Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – w Polsce wybory zostaną przeprowadzone 9 czerwca 2024 r. W USA głosowanie odbędzie się w sobotę, 8 czerwca 2024 r. w godz. 7.00 – 21.00 czasu miejscowego.
Komisje wyborcze
W Stanach Zjednoczonych od wschodniego do zachodniego wybrzeża będą pracować 22 komisje wyborcze. Głosować można wyłącznie osobiście – nie jest możliwe głosowanie korespondencyjne ani przez pełnomocnika.
Waszyngtoński okręg konsularny:
- Waszyngton, DC – budynek Ambasady (nie Wydziału Konsularnego i Polonii!): 2640 16th Street NW, Washington, DC 20009
- Clearwater, FL – 1521 N Saturn Avenue, Clearwater, FL 33755
- Lawrenceville, GA – 85 Gloster Road NW, Lawrenceville, GA 30044
Nowojorski okręg konsularny:
- Nowy Jork I – 233 Madison Avenue, New York, NY 10016
- Nowy Jork II – 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222
- Boston – 655 Dorchester Avenue, Boston, MA 02127
- Filadelfia – 9150 Academy Road, Philadelphia, PA 19114
- New Britain – 112 Grove Street, New Britain, CT 06053
- Passaic – 6 Wall Street, Passaic, NJ 07055
Więcej informacji dostępnych jest na stronie Polska w USA pod linkiem https://www.gov.pl/web/usa/wybory-do-parlamentu-europejskiego-2024
Informacje o komitetach i kandydatach można przeczytać na stronie PKW – https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/komitety