Minister Zbigniew Rau w dniach 13-15 marca przebywał w Nowym Jorku. Wizyta miała związek ze sprawowaniem funkcji przewodniczącego OBWE. 14 marca szef polskiej dyplomacji przedstawił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ plany i działania OBWE pod polskim przewodnictwem.
Głównym tematem wystąpienia ministra Zbigniewa Raua, jako przewodniczącego OBWE, była rosyjska agresja na suwerenną Ukrainę. Minister podkreślił, że działania Rosji wstrząsnęły światem oraz podważyły wartości stanowiące fundament działania OBWE. Coraz brutalniejsze rosyjskie ataki na ludność cywilną określił jako działania haniebne, noszące znamiona terroryzmu państwowego. Podkreślił jednocześnie, że społeczność międzynarodowa dysponuje instrumentami i środkami, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy popełniają lub są współwinni zbrodni wojennych.
– Pokój i bezpieczeństwo, podobnie jak wolność i demokracja, nie są dane raz na zawsze. Boleśnie się o tym przekonaliśmy – zaznaczył szef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. – Zostaniemy osądzeni za to, w jaki sposób zareagujemy na te makabryczne działania. Nie możemy pozostać obojętni – dodał.
Minister Rau przedstawił także podejmowane przez Polskę działania mające na celu wsparcie Ukrainy i jej ludności cywilnej cierpiącej w wyniku wojny. Wskazał m.in. na pomoc udzielaną przez Polskę uchodźcom, w którą zaangażowane są zarówno polskie instytucje państwowe, jak i społeczeństwo.
Podczas pierwszego dnia swojej wizyty w Nowym Jorku minister Zbigniew Rau spotkał się także z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdullą Shahidem z Malediwów oraz z ambasadorem Mohemedem Abushahabem, chargé d’affaires a.i. Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) przy ONZ, w związku ze sprawowaną przez ZEA w marcu 2022 r. prezydencją w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister Zbigniew Rau spotkał się także ze stałą przedstawiciel USA przy Narodach Zjednoczonych – ambasador Lindą Thomas-Greenfield. Głównymi tematami rozmów były rosyjska inwazja na Ukrainę oraz jej konsekwencje dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego, a także wywołany przez Rosję kryzys humanitarny i uchodźczy.
15 marca szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. Głównym tematem rozmów była zbrojna agresja Rosji na Ukrainę oraz wywołany nią kryzys humanitarny i uchodźczy. Tematem rozmowy była gwałtownie pogarszająca się sytuacja humanitarna na Ukrainie oraz działania podejmowane w zakresie dostarczania pomocy zarówno dla osób przebywających na terenie Ukrainy, jak i wojennych uchodźców.
ONZ odgrywa kluczową rolę koordynacyjną w zakresie organizacji działań pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy. W ramach podjętych inicjatyw 1 marca sekretarz generalny wystosował pilny apel o wsparcie finansowe w wysokości 1.7 miliarda USD w związku z rosnącymi potrzebami humanitarnymi spowodowanymi rosyjską agresją wobec Ukrainy.
WEM