Wydawać by się mogło, że dzieci urodzone w XXI wieku interesuje głównie nowoczesny świat cyfrowych mediów. Ale to złudzenie. Współcześni uczniowie, podobnie jak poprzednie pokolenia, z zapałem uczą się historii, jeśli tylko trafią na dobre źródło wiedzy. Ciekawie podana wiedza historyczna ułatwia dziecku rozumienie ważnych wartości. Poznając losy bohaterów sprzed lat, młody człowiek ma okazję zastanowić się jak warto w życiu postępować i jakimi zasadami się kierować.
Zbliżają się święta majowe. To bardzo dobry czas, aby zaznajomić dzieci z takimi pojęciami jak konstytucja, symbole narodowe czy patriotyzm. Święto Konstytucji jest tradycyjnie dniem wolnym od pracy. Ale co to właściwie jest konstytucja?
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Dzięki niemu system władzy, jej kontroli i wybierania jest unormowany. Obywatele mają prawa i wolności wynikające z konstytucji i mogą dochodzić swoich praw w sądach. Pierwsza polska konstytucja powstała 3 maja 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Jej autorami byli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki oraz król Stanisław August Poniatowski. Już kilka dni po uchwaleniu konstytucji przez Sejm Wielki dzień 3 maja został uznany za święto narodowe. W całej Polsce odbywają się wtedy uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władzy państwowej. W Warszawie główne obchody odbywają się na placu Zamkowym, poprzedza je uroczysta msza święta. Warszawiacy biorą także udział w Biegu Konstytucji i innych imprezach dla mieszkańców. W tym roku z powodu pandemii można spodziewać się wielu obostrzeń podczas obchodów tego święta.
„My polskie dzieci” Jakże jesteśmy szczęśliwe dziś, my polskie dzieci, w wolnym urodzone kraju! Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeci w dniu Trzeciego Maja! Dziś w wolnej Polsce naród cały święci, ten dzień radosny, dzień wolności i chwały, święto wiosny. Janina Majewska
Dzieci mieszkające na emigracji też warto zaznajomić z tematem świąt majowych. Dziś, jak bodaj nigdy wcześniej, mamy mnóstwo okazji, by zainteresować dzieci nauką historii. Powstają wspaniałe książki, biografie, antologie, encyklopedie, powieści i komiksy oparte na faktach. Dużo jest historycznych filmów i programów popularnonaukowych. Ja chętnie polecę wam kilka pozycji, na przykład książeczkę do kolorowania pt. „Konstytucja 3 Maja”.
Książeczka niezwykle wartościowa i warta zakupu. Bardzo dokładnie omawia temat i okoliczności oraz tło historyczne uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uważam, że jest świetna. Po pierwsze omawia wiele zagadnień, jak np. szkoła rycerska, konfederacja barska czy wolna elekcja. Po drugie czyta się ją w przyjemny sposób. Każdemu tematowi towarzyszą ilustracje, co sprawia, że przekazanie wiedzy jest dużo atrakcyjniejsze dla dziecka. Po lekturze tej książki dzieci nie tylko będą miały podstawowe informacje na temat samej konstytucji, ale również poznają epokę, kontekst, szersze omówienie tematu – głównie na podstawie rysunków oraz krótkich, jednak treściwych, podpisów. Jest to pozycja, która może konkurować z podręcznikami do historii w tym wątku. Gorąco polecam – jeżeli chcecie przekazać dzieciom dokładniejsze informacje związane z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Kolejnym ciekawym sposobem zainteresowania dzieci historią są słuchowiska dla dzieci, które bardzo Wam polecam. Godne uwagi są tutaj przede wszystkim dwie serie. Pierwsza to absolutnie genialna „Historia dla dzieci”, drugą natomiast jest cykl audycji w Polskim Radio Dzieciom „Dawno, dawno temu”. Temat Konstytucji 3 Maja poruszają różne nagrania, ja szczególnie polecam słuchowisko „Jak kruki opanowały miasto”.
Można powiedzieć, że historia to nauka, która nie tylko sama wchodzi do głowy, ale także poszerza zasoby pamięci. Pokażmy dzieciom, że od słów „Dawno, dawno temu…” zaczynają się nie tylko baśnie, ale także solidna wiedza o świecie.
Bibliografia:
https://dzieciakiwdomu.pl/2018/05/konstytucja-3-maja-materialy-dla-dzieci.html https://www.nowaera.pl/wspieraj-i-inspiruj/co-daje-dziecku-nauka-historii