niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaGorący TematWiceszef MON: zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski

Wiceszef MON: zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski

Zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski; utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce oznacza, że stąd będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO – powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Amerykańscy żołnierze na poligonie w Nowej Dębie, 8 kwietnia, na wspólnym szkoleniu z żołnierzami polskimi. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z PAP ocenił, że utworzenie w Polsce kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to „bardzo ważna decyzja prezydenta USA”. Od dłuższego czasu zabiegamy o to, aby obecność amerykańska była coraz większa i wyraźna, gdyż jest absolutnie kluczowa z naszego punktu widzenia” – dodał.

„Trzeba się z tego bardzo cieszyć, bo właśnie stąd będą podejmowanie wszystkie decyzje dotyczące zaangażowania wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO” – powiedział wiceminister obrony.

Skurkiewicz porozumienie Turcji ze Szwecją i Finlandią w sprawie przystąpienia do NATO ocenił jako „przełomową decyzję”. „Mam nadzieję, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które ratyfikują traktat mówiący o rozszerzeniu NATO” – powiedział. „To naprawdę bardzo ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – zaznaczył.

Według wiceszefa MON, Rosja w nowej strategii NATO powinna zostać jasno określona jako „potencjalne zagrożenie”. „Dyskusja, która będzie toczyła się odnośnie dokumentów strategicznych, będzie rzutowała na przyszłość sojuszu i zaangażowanie poszczególnych krajów” – powiedział wiceminister. „Wysiłek obronny sojuszu na wschodniej flance NATO musi być adekwatny do założeń” – dodał.

W środę Joe Biden oprócz utworzenia stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce zapowiedział również zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu, wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii, zwiększenie rotacyjnej obecności w krajach bałtyckich i Rumunii oraz rozmieszczenie dodatkowych sił obrony przeciwlotniczej w Niemczech i we Włoszech.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza. „Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej +NATO-izację+” – podkreślił prezydent USA. (PAP)

Adrian Kowarzyk/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -