niedziela, 22 września, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaWeto prezydenta dla nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Weto prezydenta dla nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia; to znaczy, że ją wetuję – poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 27 grudnia. Wypowiedź dotyczyła decyzji prezydenta nt. nowelizacji ustawy medialnej. Fot. Andrzej Lange/PAP

„Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia” – powiedział prezydent Duda.

Zaapelował przy tym do Sejmu, aby przyjął, „w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi” rozwiązania, „żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji medialnych w Polsce”. „Ale żeby zrobić to na przyszłość, żeby zrobić to dobrze, żeby zrobić to w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych” – dodał prezydent.

Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Przed dwoma tygodniami Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił te ustawę. Nowelizacja uszczelnia i uściśla obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Nowelizacja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy, który mógł ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji – podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – amerykański koncern Discovery.

Mateusz Mikowski, Jakub Borowski/PAP

1 KOMENTARZ

  1. Jest dość prawdopodobne, że to wszystko taki – wcześniej zaplanowany – „chwyt marketingowy”. Prezydent Duda wyjdzie na praworządnego, a rząd ustawę Lex TVN w zmienionym, lub nie zmienionym stanie przepchnie kiedy indziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -