niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwania„Wakacje z Panem Bogiem” w Lancaster

„Wakacje z Panem Bogiem” w Lancaster

W pierwszym tygodniu lipca w malowniczym Black Rock Retreat w Lancaster County, PA odbyło się doroczne rekolekcyjne spotkanie pod hasłem „Wakacje z Panem Bogiem”. W tym roku motywem przewodnim oraz postacią, wokół której koncentrowały się rekolekcyjne rozważania, był św. Józef – opiekun mogący stanowić wzór odpowiedzialnego rodzicielstwa.

W rekolekcjach wzięło udział ponad 100 osób, głównie rodziny z dziećmi. Uczestnicy brali udział w warsztatach na temat św. Józefa, konferencjach, dyskusjach i prezentacjach dla poszczególnych grup wiekowych. Wszystko to osadzone było na fundamencie codziennej mszy świętej i wspólnej modlitwie. Maluchy ramię w ramię z młodzieżą nie tylko wspólnie się modliły, ale też bawiły i spędzały wolny czas.

A ponieważ pogoda sprzyjała, było też mnóstwo atrakcji na zewnątrz, takich jak kąpiel w basenie, wyprawa nad jezioro (w tym roku, wyjątkowo piękne, bo lazurowe) i oczywiście klasyka każdego udanego letniego wyjazdu, czyli kiełbasa z ogniska i pieczone pianki. Była też zabawa w kalambury i konkursy talentów.

Siostra Anna Lic ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z niezwykłą werwą poprowadziła grupę perkusistów, złożoną z opiekunów pod nazwą „St. Joseph’s Band”. Dozę egzotyki wprowadził również ksiądz Paweł Dziatkiewicz, salezjanin, wykonując piosenką o św. Janie Bosko w oryginalnym języku ludów Afryki. Śmiało można stwierdzić, że swoim występem ks. Paweł zasypał przepaść generacyjną pomiędzy uczestnikami „Wakacji z Panem Bogiem.”

Zorganizowano też wycieczkę do Sight and Sound Theaters na spektakl „Mojżesz”, który mocno poruszył serca wszystkich. Najmłodsi podziwiali aktorów i zwierzęta biorące udział w spektaklu, a starsi mieli okazję do refleksji nad dziejami ludu wybranego i rolą jednego człowieka w Bożym planie zbawienia. Klamrą spinającą wszystkie te wydarzenia było zawierzenie uczestników „Wakacji z Panem Bogiem” i ich rodzin świętemu Józefowi. Kapłani, siostry zakonne, rodziny, rodzeństwo i ci, którzy byli sami na tym wyjeździe klękali po kolei przed figurą św. Józefa, prosząc go o opiekę i pomoc w zmaganiu się z wyzwaniami, które stawia przed nami dzisiejszy świat. Dzieci prosiły, by św. Józef troszczył się o nie tak jak troszczył się o Jezusa, matki zawierzały mu swoje dzieci i rodziny, a ojcowie prosili o pomoc i wsparcie, by mogli go naśladować w swoim życiu.

A już za rok „Wakacje z Panem Bogiem” osiągną pełnoletniość! Od siedemnastu lat Kasia Pawka i o. Waldemar Łątkowski, CSsR (redemptorysta i proboszcz parafii Our Lady of Częstochowa and Charity w Chicago) organizują spotkania dla dzieci, młodzieży i rodzin. Jest w tym też duża zasługa wielu sponsorów, między innymi Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, United Poles Credit Union z Perth Amboy, Lowell International Food i Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

Informacje o letnich obozach organizowanych w Lancaster i w Wisconsin dla rodzin z okolic Chicago, gdzie pracuje o. Waldemar, są dostępne na stronie www.wakacjezbogiem.com.

Relacja: Adam Jarząbek
opr. JLS
Fot. Archiwum organizatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -