sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaUSANowy JorkW stanie Nowy Jork powstanie komisja ds. reparacji dla potomków niewolników

W stanie Nowy Jork powstanie komisja ds. reparacji dla potomków niewolników

Gubernator Kathy Hochul zatwierdziła utworzenie komisji ds. reparacji dla potomków niewolników w Nowym Jorku i wzywa stan do podjęcia „twardej” rozmowy.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul uważa, że potomkowie niewolników zasługują na więcej niż przeprosiny. Fot. ny.gov

Ustawodawstwo mające na celu utworzenie nowojorskiej komisji ds. reparacji dla potomków niewolników zostało zatwierdzone 26 grudnia przez gubernator Kathy Hochul. Gubernator powiedziała, że komisja umożliwi „rozmowę – uzasadnioną debatę – na temat tego, jak chcemy, aby wyglądała przyszłość”.

Niewolnictwo trwało w Nowym Jorku przez dwa stulecia. Niewolnicy zbudowali sporą część historycznego Nowego Jorku, w tym mur, od którego wzięła się nazwa Wall Street, i pierwotną arterię Broadwayu. Szacuje się, że w roku 1730 około 42% populacji Nowego Jorku posiadało niewolników.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles szkoły stanu Nowy Jork mają obecnie największy problem z segregacją w kraju. Ponadto problematyczna jest też ogromna dysproporcja w zamożności rasowej w stanie. Mediana majątku netto białych gospodarstw domowych jest prawie 15 razy większa niż mediana majątku netto czarnych gospodarstw domowych – podało w grudniu biuro kontrolera Nowego Jorku. Ponadto według federalnych danych Departamentu Pracy w stanie czarni pracownicy zarabiają około 74 centy na każdego dolara zarobionego przez białych pracowników.

Gubernator powiedziała, że następstwa niewolnictwa w Nowym Jorku wymagają „czegoś więcej niż zwykłych przeprosin 150 lat później”, odnosząc się do ogólnokrajowego zniesienia niewolnictwa w 1865 r. Nowy Jork zniósł niewolnictwo w 1827 roku.

AM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -