Wiek to tylko liczba – chyba że chodzi o badania profilaktyczne, takie jak mammografia. Ale w jakim wieku kobiety powinny rozpocząć wykonywanie mammografii? O to zapytaliśmy dr Niamey Wilson, zastępczynię dyrektora programu raka piersi w Hartford HealthCare Cancer Institute przy MidState Medical Center, która przedstawiła aktualne wytyczne.
Każda kobieta powinna rozpocząć regularne wykonywanie mammografii od 40. roku życia.
– Mammografia pozwala wykryć raka piersi u kobiet bez żadnych objawów. Jednak kwestia wieku, w którym kobiety powinny zaczynać badania, budziła pewne kontrowersje – mówi dr Wilson. Amerykańska Grupa Zadaniowa ds. Usług Profilaktycznych (USPSTF) niedawno opublikowała nowe wytyczne, w których zaleca się rozpoczęcie badań przesiewowych od 40. roku życia. To zmiana w stosunku do wcześniejszych zaleceń, według których badania powinny rozpoczynać kobiety od 40. roku życia, ale tylko jeśli ich lekarz zalecił to na podstawie indywidualnego ryzyka.
– Nowe wytyczne, mówiące o 40. roku życia, są bardziej zbliżone do zaleceń innych organizacji onkologicznych, takich jak Amerykańskie Kolegium Radiologii i Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Piersi – wyjaśnia dr Wilson.
Powodem tej aktualizacji jest wzrost liczby młodych kobiet chorujących na raka piersi.
Głównym powodem obniżenia zalecanego wieku na wykonanie pierwszej mammografii jest wzrost liczby przypadków raka piersi. Od 2015 roku obserwuje się 2% roczny wzrost liczby przypadków raka piersi u młodszych pacjentek.
Kolejnym powodem jest perspektywa równego dostępu do opieki zdrowotnej. Ze statystyk wynika, że Afroamerykanki umierają na raka piersi prawie o 40% częściej niż kobiety rasy białej.
– Rak piersi jest obecnie niezwykle uleczalny, chociaż jest bardzo powszechny i diagnozuje się go u prawie 1 na 8 kobiet. Na szczęście wskaźnik śmiertelności stale maleje – mówi dr Wilson.
Wczesne wykrycie raka piersi znacznie zwiększa jego wyleczalność.
– Wskaźniki wyleczalności raka piersi w dużym stopniu zależą od wczesnego wykrycia choroby. Pozwala to na ograniczenie nowotworu do samej piersi, zanim rozprzestrzeni się do węzłów chłonnych i dalej – wyjaśnia dr Wilson.
– W pierwszych pięciu latach wskaźniki wyleczalności inwazyjnego raka wynoszą blisko 99%, jeśli choroba jest ograniczona do piersi – dodaje. – Najwcześniejszy etap raka piersi można wykryć, gdy komórki rakowe dopiero się formują i są zamknięte w przewodach mlecznych piersi – tłumaczy.
Rak piersi jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu wśród kobiet, przy czym każdego roku umiera około 42,000 kobiet. Szacuje się jednak, że gdyby wszystkie kobiety wykonywały mammografię zgodnie z zaleceniami, wskaźnik śmiertelności spadłby o 20%.
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 203.694.5200 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/cancer