niedziela, 29 stycznia, 2023
Strona głównaPoloniaPolonia w Ameryce„W 80 minut dookoła świata”

„W 80 minut dookoła świata”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to drugi, obok „Mazowsza”, największy i najbardziej rozpoznawalny polski zespół folklorystyczny. Założony 1 lipca 1953 r. przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską, w przyszłym roku będzie obchodził 70-lecie istnienia. Od siedmiu dekad kolejne pokolenia artystów we wspaniały sposób prezentują i promują polską kulturę i Polskę.

W ciągu niemal 70 lat swego istnienia „Śląsk” wystąpił na scenach całego świata. Na przełomie września i października artyści po raz kolejny odwiedzili Stany Zjednoczone, gdzie zaprezentowali wyjątkowy program pt. „W 80 minut dookoła świata”. Amerykańskie tournee zainaugurował koncert, który odbył się 29 września na Central Connecticut State University w New Britain, CT. Kolejne występy – m.in. w Worcester, MA, Filadelfii czy New Jersey przyciągnęły liczną publiczność. Niestety odwołany został koncert w Nowym Jorku, ale pozostałe występy odbyły się zgodnie z planem.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentował na scenie pieśni i tańce nie tylko polskie, ale też charakterystyczne dla kręgu państw europejskich i pozaeuropejskich. Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne stworzyły widowisko, które przeniosło widzów w świat malowniczej kultury ludowej różnych zakątków świata. Oczywiście największy entuzjazm polonijnej widowni wzbudziły ekspresyjne wykonania kujawiaka, oberka i krakowiaka oraz utwór „Szła dzieweczka”, ale tańce słowackie, węgierskie, romskie czy irlandzkie również zostały przyjęte z zainteresowaniem i nagrodzone gromkimi brawami. Ciekawym, orientalnym akcentem była piosenka „Jidai” wykonana przez artystów chóru Zespołu „Śląsk” w języku japońskim. W programie znalazła się też nowość – tańce chasydzkie. Dzięki tak urozmaiconemu programowi każdy mógł nie tylko zachwycić się swoimi ulubionymi utworami zaprezentowanymi na najwyższym poziomie, ale i wzbogacić swą wiedzę kulturalną o nowe doświadczenie.

WEM
Fot. Barbara Bilińska Bolec, Lidia Bolec

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -