W gościnnych progach konsulatu dzięki życzliwości konsula generalnego RP Adriana Kubickiego w sobotę, 13 stycznia, odbyły się finały V edycji Konkursu Szopek Krakowskich oraz I Międzynarodowego Konkursu Kolęd. Organizatorem obydwu konkursów jest Fundacja Nowodworskiego.
Uroczysty wieczór otworzyli inicjator konkursów Jerzy Leśniak, który wyraził zadowolenie z tego, iż z każdym rokiem zwiększa się liczba uczestników, a szopki cieszą zarówno samych twórców, jak i tych, którzy mają okazję podziwiać te dzieła, oraz wicekonsul Krzysztof Płaski. Proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie o. Michał Czyżewski poprowadził modlitwę.
Tradycja rodem z Krakowa
Oba konkursy splatają się tematycznie wokół świąt Bożego Narodzenia. Szopki zgłoszone na konkurs nawiązywały do tradycji bożonarodzeniowej oraz zawierały elementy charakterystyczne dla zabytkowej architektury Krakowa. Warto wiedzieć, że choć szopkarska tradycja pojawiła się w Polsce już w XV wieku i szopki budowano w różnych miastach i wioskach, to właśnie w Krakowie rozwinęła się najbardziej, tworząc łatwo rozpoznawalny styl. W 2018 roku szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Inicjatorem Konkursu Szopek Krakowskich w Nowym Jorku jest Jerzy Leśniak – prezes Fundacji Nowodworskiego, który pamiętając z dzieciństwa piękne szopki wykonywane przez ojca oraz wspólne oglądanie konkursów szopek w Krakowie, pomyślał, że najwyższy czas, by inne polskie dzieci, a szczególnie te żyjące z dala od ojczyzny, miały szansę na podobne przeżycia, a nawet więcej – na stworzenie własnej szopki wraz z najbliższą rodziną czy z rówieśnikami w klasie. Z tych powodów w 2019 roku odbył się pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich, który przerodził się w wydarzenie cykliczne.
Na konkurs zgłoszono 18 trójwymiarowych modeli w pięciu kategoriach wiekowych. W kategorii malarstwo, rysunek lub kolaż wpłynęło 29 prac. Szopki oceniała komisja w składzie: przewodniczący Janusz Skowron – artysta malarz i grafik, Zosia Zeleska-Bobrowski – fotografik, architekt z Krakowa, Kinga Leśniak – architekt oraz Janusz Obst – malarz, rzeźbiarz. W ocenie prac sędziowie punktowali nawiązania do architektury Krakowa, kolorystykę, figurki, oświetlenie, mechanizację i nowatorstwo, a w przypadku prac 2-D – kompozycję.
Dyplomy wykonawcom zwycięskich szopek, kolaży i prac malarskich wręczył prezes Fundacji Nowodworskiego Jerzy Leśniak.
Hej kolęda, kolęda!
Tego samego wieczoru odbył się też Konkurs Kolęd. W skład jury weszła m.in. dr Małgorzata Kellis – śpiewaczka operowa (sopran) koncertująca na całym świecie, była dyrektor Międzynarodowego Konkursu im. M. Sembrich w Nowym Jorku, członkini jury wielu międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. w Chinach i Hong Kongu, wykładowczyni śpiewu solowego, historii i teorii muzyki w Des Moines Area Community College w Iowa, a także autorka pierwszej transliteracji języka polskiego oraz wielu recenzji muzycznych. Oprócz niej występy oceniali: prof. Charles Kellis – emerytowany profesor Juliard School, Stan Borys – legenda polskiej piosenki i poezji śpiewanej i Nicholas Kaponyas – polsko-amerykański pianista, który występował już w prestiżowych salach koncertowych, absolwent Mannes School of Music wydziału fortepianu, dyrygent i animator kultury.
Dr Małgorzata Kellis, przewodnicząca jury Konkursu Kolęd zabrała głos i powiedziała kilka zdań o historii kolędy i idei powołania Konkursu Kolęd. Po tym krótkim przemówieniu nastąpiło wręczenie dyplomów oraz medali zwycięzcom. Wcześniej każdy z nich wykonał dwie kolędy.
Catherine Mary Karcz wygrała w kategorii wiekowej dla dzieci od 5 do 9 lat. Ciekawostką było, że akompaniowała sobie na harfie. Manami Baba, Japonka (11 lat), wygrała w grupie wiekowej dzieci od 10 do13 lat. Mieszka w Waszyngtonie. Odkryła swoją pasję do muzyki zaledwie 3 lata temu. Uczy się gry na fortepianie i śpiewu. Jakub Polaczyk znany kompozytor, usłyszał ją miesiąc temu w Centrum Polsko-Słowiańskim i skomponował kolędę, pt.: „I wish you everything well”, w której przeplatały się słowa w trzech językach: polskim, japońskim i angielskim. Drugie miejsce w tej samej kategorii wiekowej zajęła Paula Adriana Kozicz, która ma już na swoim koncie kilka publicznych występów. Pierwsze miejsce w kategorii młodzieży (od 14 do 18 lat) otrzymała Kamila Karpowicz, która bierze udział w wielu konkursach i uczy się we Fiorello LaGuardia High School of Music & Arts and Performing Arts w Nowym Jorku.
Na zakończenie wystąpił pod kierownictwem Dominika Grzyba dziecięcy Chór Polonia, którego próby odbywają się przy parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie.
Następnie goście zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia z szopkami oraz na poczęstunek przygotowany przez restaurację Pierożek.
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski
Wyniki V Konkursu Szopek Krakowskich
Prace trójwymiarowe – modele:
Kategoria 1: Praca indywidualna poniżej 10 lat
1. miejsce – Amelia Góra, 9 lat
2. miejsce – Jakub Przybylski, 9 lat
3. miejsce – Oonma Kreitler, 4 lata i Elan Lesniak-Fong, 3 lata
Kategoria 2: Praca indywidualna 10-18 lat
1. miejsce – Cynthia Sadowski, 11 lat
2. miejsce – Natalia Sokołowski, 7 lat (z rodzicami)
3. miejsce – Sara Grygiel, 15 lat, Veronika Lończak,15 lat
Kategoria 3: Praca indywidualna. Dorośli
1. miejsce – Małgorzata Czajkowska i Jolanta Kret
Kategoria 4: Prace grupowe / rodzinne, najmłodszy uczestnik poniżej 10 lat
1. miejsce – zuchy – gromada Polskie Rydze i rodzice
2. miejsce – Alek Orlicki-So, Klara Orlicki-So, Jeremy Orlicki-So
3. miejsce ex aequo – David Górnicki i Ewelina Górnicki oraz Nikola Stelmach
Kategoria 5: Prace grupowe / rodzinne, najmłodszy uczestnik powyżej 10 lat
1. miejsce – Amelia Korovae, Sara Korovae, Jackob Regent Liliana Suś, Julia Korovae, Sophie Suś
2. miejsce – Harcerki–Drużyna Górski Las
Prace dwuwymiarowe – rysunek, malarstwo, kolaż
Kategoria 1: Praca dziecięca poniżej 10 lat
1. miejsce – Adam Kalinowski, 8 lat
2. miejsce – Dominika Cieśluk, 7 lat
3. miejsce – Adel Helena Pajda, 8 lat
Kategoria 2: Praca dziecięca 10-18 lat
1. miejsce Amelia Ginter, 11 lat i Yendrek Mądry, 15 lat
2. miejsce – Gabriela Szacka, 12 lat
3. miejsce – Adam Prusaczyk, 10 lat i Maja Kłosowiak, 10 lat
Kategoria 3: Dorośli
Wyróżnienie – Anita Maksimiuk
Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski