sobota, 24 lutego, 2024
Strona głównaGorący TematUwaga! W dniu wyborów mogą być duże kolejki

Uwaga! W dniu wyborów mogą być duże kolejki

Zbliżają się wybory parlamentarne do polskiego sejmu i senatu. Ich termin wyznaczono w Polsce na 15 października, co oznacza, że na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki odbędą się dzień wcześniej, w sobotę 14 października, w godz. 7:00-21:00 czasu miejscowego. Z wyborami będzie połączone referendum ogólnokrajowe, w którym Polacy za granicą również mogą wziąć udział.

Fot. Archiwum WEM

W tym roku na terenie USA utworzono 5 okręgów wyborczych i 52 komisje. Aby wziąć udział w wyborach, należy się wcześniej zarejestrować w wybranej komisji. Można to zrobić poprzez stronę: ewybory.msz.gov.pl. Termin na rejestrację upływa 10 października.

Jak wynika z informacji przekazanych przez konsulaty w różnych krajach, mobilizacja wśród Polaków przebywających za granicą jest bardzo duża. W związku z tym poszczególne konsulaty wysyłają ostrzeżenia do zarejestrowanych wyborców, informujące, iż należy liczyć się z możliwością dłuższego oczekiwania na oddanie głosu. Informacje takie otrzymały m.in. osoby planujące oddać głos w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku oraz w komisji znajdującej się w parafii Holy Rosary w Passaic, NJ. Jak wynika z informacji przekazanych mediom, do piątku, 6 października, liczba osób zarejestrowanych w obu tych komisjach przekroczyła 1500.

Warto przypomnieć, że komisja zagraniczna ma tylko 24 godziny od zamknięcia lokalu wyborczego na policzenie głosów, zarówno oddanych w wyborach, jak i w referendum. Jeśli nie zostaną policzone w tym terminie, głosy z całej komisji nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wyników wyborów.

Konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki w rozmowie z przedstawicielem polskich mediów zapewnia jednak, że wszyscy, którzy w każdej komisji zapisali się do głosowania, swój głos zdążą oddać, zostaną przyjęci i ich głos zostanie policzony, zachęca jedynie, żeby w miarę możliwości rozważyć wybór innych, mniej obleganych komisji i prosi, aby osoby, które przybędą oddać głos, nie zniechęcały się, jeśli będzie trzeba trochę poczekać na możliwość spełnienia obywatelskiego obowiązku.

JS

spot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -