poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaPoloniaPensylwaniaUroczystości ku czci świętego Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie

Uroczystości ku czci świętego Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie

Choć minęło już przeszło 40 lat od rozpoczęcia pontyfikatu św. Jana Pawła II, to pamięć o nim oraz jego nauczanie nie przestaje trwać mocno w sercach ludzkich. Z biegiem lat jego słowa oraz przykład życia zdają się wydawać coraz większe owoce, wpływając nie tylko na Polaków, ale także na wszystkich wiernych, którym bliski był papież z Polski.

Kardynał Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedził Amerykańską Częstochowę. Pierwsza wizyta przyszłego papieża miała miejsce w 1969 r. (na zdj. z prawej strony, obok ówczesny arcybiskup Filadelfii kard. John Krol). Fot. Archiwum Klasztoru Paulinów w Doylestown

Wyjątkowy projekt

Postać św. Jana Pawła II jest również związana z historią oraz misją Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – Amerykańską Częstochową. Dlatego też w naszym Sanktuarium pragniemy nie tylko wspominać życie i nauczanie św. Jana Pawła II, ale chcemy budować niejako Jego żywy pomnik, promując jego nauczanie i dziedzictwo nie tylko w języku polskim, ale także w języku angielskim. Pragniemy czynić to szczególnie poprzez realizację projektu ewangelizacyjnego: „Understanding, Appreciating and Promoting Our Catholic Intellectual Heritage Through the Teaching of St. John Paul II”. Projekt ten związany był z uzyskaniem funduszy dotacyjnych od Ambassador’s Fund for Catholic Education.

Dzięki tej finansowej pomocy mogliśmy rozpocząć cel krzewienia nauczania św. Jana Pawła II w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i ewangelizacji, które były tak bliskie papieżowi-Polakowi. Pozyskane środki zostały wykorzystane do rozwinięcia centrum medialnego oraz konferencyjnego w Amerykańskiej Częstochowie. Centrum medialne zostało ubogacone w studio nagraniowe, służące do prowadzenia programów i audycji w wersji audio i wideo. Swoje oblicze zmieniła również sala konferencyjna. Ściany pomieszczenia wypełnione zostały pięknymi regałami z wartościowymi książkami, głównie w j. polskim i angielskim, które wkrótce będą stanowiły ogólnodostępną bibliotekę i czytelnię. W sali konferencyjnej została również zainstalowana scena oraz kamery, tak aby można było prowadzić nagrania oraz transmisje na żywo z różnych konferencji, prelekcji oraz wykładów prowadzonych w tej sali. Wymienione innowacje to tylko niektóre z wprowadzonych zmian. Planowany jest również dalszy rozwój tego projektu, rozciągając niezwykle bogatą spuściznę św. Jana Pawła II na inne płaszczyzny duszpasterstwa, edukacji oraz rozwoju człowieka.

Pamięć o Janie Pawle II

Uroczystości otwierające ten projekt potrwają od 16 do 23 października. W pierwszy dzień, w niedzielę, 16 października, odbędzie się uroczysta msza św. o godz. 11:00 am w j. angielskim pod przewodnictwem J.E. Michaela Fitzgeralda, biskupa pomocniczego Archidiecezji Filadelfia. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie studia nagraniowego oraz sali konferencyjnej. Dzień ten jest niezwykle szczególny dla Polaków, gdyż jest to kolejna rocznica wyboru Karola Wojtyła na papieża. Dzień ten jest również wyjątkowy dla Polonii w USA, jako że jest to także 56. rocznica poświęcenia głównego kościoła w Amerykańskiej Częstochowie.

Przez kolejne dni będziemy zgłębiać zarówno życie św. Jana Pawła II, jak i jego nauczanie. W poniedziałek, 17 października, w godzinach wieczornych będzie można zwiedzić nowe studio nagraniowe oraz obejrzeć w mediach społecznościowych program nagrany z ojcami paulinami, którzy będą opowiadać o wizytach kardynała Karola Wojtyły w Amerykańskiej Częstochowie.

We wtorek, 18 października, odbędzie się premiera kolejnego programu nagranego w naszym studiu. Tym razem gośćmi będą członkowie zarządu Ambassador’s Fund for Catholic Education, którzy przybliżą obszary ich posłannictwa, które szczególnie zainspirowane są nauczaniem św. Jana Pawła II.

19 oraz 23 października można będzie poznać lepiej życie papieża-Polaka, oglądając film fabularny „Karol”. Pierwsza część będzie emitowana w środę, a druga na zakończenie uroczystości – w niedzielę. W czwartek, 20 października, o godz. 7:00 pm odbędzie się wykład o. Tymoteusza Tarnackiego, odpowiedzialnego za ten projekt, dotyczący Eucharystii w nauczaniu i życiu św. Jana Pawła II. Wykład ma za zadanie również pomóc wejść w przeżywaną w USA odnowę eucharystyczną, ustanowioną przez Episkopat USA i poznać wartość Eucharystii przez przykład i nauczanie papieża.

W piątek, 21 października, od godz. 7:00 pm odbędzie się tzw. „Noc w Muzeum”, czyli wieczorne zwiedzanie Muzeum św. Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie. Prezenterami po zbiorach będą: Janet Iaquinto, kurator muzeum oraz o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA.

W sobotę, 22 października, czyli w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, odbędzie się uroczysta msza św. o godz. 11:30 am w j. angielskim, a przez cały dzień w Sanktuarium będzie trwała Archidiecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

Więcej informacji o tych wszystkich wydarzeniach można znaleźć na plakatach oraz stronie internetowej www.czestochowa.us

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -