W dzisiejszych czasach najczęściej zdarza się, że historyczne budynki są albo całkowicie odnawiane, albo burzone, ale Starzyk Building zlokalizowany w centrum Chicopee przy 10 Center St. od stu lat wkomponowuje się w miejski krajobraz i nie wydaje się, by miało się to zmienić.
9 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Starzyk Building. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz stanowych i miejskich, w tym senator stanowy Jake Oliveira i burmistrz Chicopee John Vieau, a także członkowie lokalnej społeczności.
Budynek, wybudowany w 1921 roku, obecnie stanowi własność i jest zarządzany przez Trust Nieruchomości LaQuinta oraz rodzinę Szlachetka, a nadzór nad działalnością zapewnia kancelaria prawnicza Szlachetka Dubay PC.
Paweł Starzyk, polski imigrant, przybył do Chicopee we wczesnych latach 90. XIX wieku i podjął pracę w zakładach Dwight Manufacturing Company. Po jakimś czasie założył sklep z konfekcją męską. Sukces firmy pozwolił mu wybudować pierwotny budynek, znany obecnie pod nazwą Starzyk Building, a rok później dodać mu dodatkowe skrzydło. Z wyjątkiem niewielkich zmian w witrynach sklepowych, elewacja budynku pozostała w dużej mierze nietknięta, zachowując jego historyczny charakter. Obecnie Starzyk Building pełni rolę centrum handlowego z przestrzeniami handlowymi i biurowymi, i nadal odgrywa istotną rolę w centrum Chicopee.
Uroczystość, która miała miejsce 9 sierpnia, nie tylko upamiętniła stulecie budynku, ale także oddała hołd jego imiennikowi, Starzykowi, który „uosabia ducha przedsiębiorczości, który przyczynił się do kształtowania Chicopee. Jego dziedzictwo nadal trwa, przypominając nam o naszej bogatej historii lokalnej i dynamicznej społeczności, która dzisiaj tu prosperuje” – czytamy w informacji prasowej wydanej przez kancelarię Szlachetka Dubay PC.
Senator stanowy Jake Oliveira wręczył na ręce Stanleya Szlachetki proklamację od stanu Massachusetts wydaną z okazji 100-lecia. Głos zabrał też burmistrz Vieau, który podkreślił, jak wyjątkową historię ma Chicopee oraz zapewnił zgromadzonych, że w ciągu najbliższych kilku lat mogą spodziewać się „znacznych ulepszeń” i ożywienia centrum miasta.
Warto dodać, że w lipcu br. na bocznej ścianie zabytkowego budynku powstał ogromny mural, którego twórcą jest artysta z Polski używający przydomka artystycznego Bezt.
JLS