środa, 27 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyUchroń siebie i swój dom przed oszustami!

Uchroń siebie i swój dom przed oszustami!

Lato przyniosło nam kwitnące kwiaty, parną pogodę, dłuższe dni i – niestety – oszustów krążących od drzwi do drzwi, którzy próbują wykorzystać właścicieli domów na różne sposoby. Wygląda na to, że każdego roku jest ich więcej – oferują remonty kominów, prenumeratę czasopism, kontrakty na energię alternatywną, koszenie trawników i kształtowanie krajobrazu, malowanie domów, usługi dekarskie i instalację rynien, renowację systemów ogrzewania i klimatyzacji, a także naprawę kostki brukowej na podjazdach czy chodnikach. I właśnie o tym będzie mowa.

Zlecając wykonanie przydomowych prac fachowcom należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli proponują wykonanie usługi szybko, tanio i wyłącznie za gotówkę. Fot. Archiwum WEM

Chociaż zdecydowana większość rzemieślników jest uczciwa, przestrzega zasad i wykona doskonałą pracę, zawsze można trafić na takiego, który może nadużyć zaufania.

Jeśli ktoś zapuka do drzwi, oferując naprawę lub odświeżenie podjazdu, mówiąc, że zrobi to za obniżoną cenę, ale trzeba zapłacić gotówką i zrobić to natychmiast, powiedz: nie.

I nigdy nie wpuszczaj nikogo do swojego domu, chyba że wiesz, kim dana osoba lub osoby są.

Podróżujący brukarze często na cel biorą starszych mieszkańców, oferując gorszej jakości usługi układania nawierzchni i uszczelniania podjazdów za znacznie mniejsze kwoty niż legalni brukarze mogą pobierać. Ale czasami uszczelniacze, których używają, to np. tylko podgrzany olej samochodowy, który zniknie wraz z pierwszym deszczem. Zdarzają się nawet wyjątkowo ohydni oszuści, którzy czytają nekrologi, a następnie przychodzą do wdów i mówią im, że ich zmarły mąż zgodził się na naprawę podjazdu i zapłacił niewielką zaliczkę gotówkową. Następnie informują wdowę, że musi zapłacić im resztę w gotówce, zanim rozpocznie pracę. Profesjonalni brukarze rzadko proszą o gotówkę. I zawsze dbają o jasną umowę.

Brukarze – domokrążcy często jeżdżą nieoznakowanymi ciężarówkami i furgonetkami; ich sprzedawcy chodzą od drzwi do drzwi, a ich sprzedaż zwykle obejmuje „resztki” asfaltu z pobliskiej pracy – wszystko jest dostępne natychmiast, po okazyjnej cenie. Inne cechy charakterystyczne oszustwa brukarskiego obejmują taktyki sprzedaży pod wysokim ciśnieniem, mylące umowy i prośbę o płatność gotówką lub osobistym czekiem gotówkowym.

Znani z szybkiego działania, a następnie znikania, podróżujący brukarze i inni domokrążcy mogą pojawić się kilka dni później w innym obszarze, co utrudnia ich złapanie. Lokalne wydziały policji i Departament Ochrony Konsumentów dzielą się informacjami i często współpracują przy śledzeniu potencjalnych oszustów.

Ale brukarze nie są jedynymi, którzy próbują oszustwa – wykonawcy czasami wykonują prace, na których wykonanie nie mają licencji. Na przykład do zainstalowania systemów ogrzewania i chłodzenia potrzebne są specjalne zaświadczenia, a jeśli nie są one uwierzytelnione, a pracownicy wykonują pracę, łamią prawo.

Zanim powierzysz komuś wykonanie jakiejś pracy, upewnij się, że wykonawcy posiadają uwierzytelnienie z Departamentu Ochrony Konsumentów (DCP). Rejestrację można zweryfikować na www.elicense.ct.gov. Zatrudnienie zarejestrowanego wykonawcy może pomóc konsumentom uzyskać dostęp do Funduszu Gwarancyjnego Naprawy Domu (Home Improvement Guaranty Fund), jeśli coś pójdzie nie tak.

Co jeszcze można zrobić, aby uchronić się przed oszustwami?

  • Sprawdź referencje. Jeśli wykonawca nie dostarczy referencji na żądanie – to czerwona flaga. Wyszukaj firmę w internecie i mediach społecznościowych, aby zobaczyć, kogo polecają inni członkowie Twojej społeczności.
  • Zadbaj o pisemną umowę – takie jest prawo. Wykonawcy nigdy nie powinni rozpoczynać pracy bez podpisanej umowy. Pamiętaj, że masz trzydniowe prawo do anulowania umów na ulepszenie domu w stanie Connecticut.
  • Pamiętaj, że jeśli oferta brzmi zbyt dobrze, aby była prawdziwa – prawdopodobnie nie jest prawdziwa. Jeśli ktoś pojawi się pod drzwiami i zaoferuje wykonanie jakiejś pracy, ponieważ „właśnie ukończył pracę w twojej okolicy i ma resztki zapasów” lub „oferuje umowę”, ale tylko wtedy, gdy natychmiast się zgodzisz i zapłacisz sporą zaliczkę, nie daj się na to nabrać – prawie nigdy nie jest to okazja, jaka myślisz, że jest.

Wykonawcy remontów i wykwalifikowani handlowcy są certyfikowani w DCP, a konsumenci, którzy zostali pokrzywdzeni, mogą złożyć skargę za pośrednictwem: www.ct.gov/DCP/complaint.

I pamiętaj – zachowaj ostrożność oraz przekaż to przyjaciołom i rodzinie!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -