niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutTradycje kurpiowskie i sztuka wycinanek

Tradycje kurpiowskie i sztuka wycinanek

W ostatnią sobotę września Szkołę Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain odwiedziła Wiesława Bogdańska, która zaprosiła uczniów klas 6 do fascynującej podróży w świat tradycji kurpiowskich wycinanek i sztuki. To spotkanie było nie tylko okazją do poznania ciekawych zwyczajów, ale także inspiracją do tworzenia pięknych wycinanek kurpiowskich.

Wiesława Bogdańska od ponad 20 lat pracuje w Zagrodzie Kurpiowskiej jako przewodnik muzealny i instruktor sztuki ludowej. Podczas zajęć z polonijną młodzieżą pokazała im, jak samodzielnie wykonać tradycyjne kurpiowskie wycinanki. Fot. Archiwum szkoły

Kurpie to grupa etniczna zamieszkująca okolice Puszczy Białowieskiej i Kurpiów, słynąca z bogatego dziedzictwa kulturowego i artystycznego, a Wiesława Bogdańska jest prawdziwą pasjonatką kurpiowskich tradycji i sztuki. Podczas spotkania z uczniami opowiadała interesująco o życiu i kulturze Kurpiów, a wycinanki kurpiowskie stały się głównym punktem programu. Pani Wiesława pokazała młodzieży, jak wykonywać te tradycyjne ozdoby. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli było ogromne. Każdy spróbował swoich sił w sztuce wycinania i zdobienia papieru, a prace, które powstały, były naprawdę imponujące.

Fot. Archiwum szkoły
Fot. Archiwum szkoły

Było to dla wszystkich uczestników tych wyjątkowych warsztatów cenne doświadczenie, które pomogło lepiej zrozumieć naszą historię i kształtować tożsamość.

Joanna Chojnowski-Schroeder
opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -