czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaTOP 10 atrakcji dla dzieci w Polsce

TOP 10 atrakcji dla dzieci w Polsce

W Polsce jest coraz więcej turystycznych atrakcji idealnych dla rodzin z dziećmi. To miejsca intrygujące, ciekawe, czasami tajemnicze – w których najmłodsi na pewno nie będę się nudzić. Doskonała zabawa, niesamowite przeżycia i często też spora dawka wiedzy, podana w przystępny dla najmłodszych sposób – to cechy charakterystyczne obiektów oraz atrakcji dedykowanych milusińskim, które można odwiedzać przy okazji pobytu w Polsce.

Magiczne Ogrody w Janowcu

Niedaleko Kazimierza Dolnego, w samym sercu Lubelszczyzny, ukryty jest baśniowy świat. To Magiczne Ogrody w Janowcu, które w 2015 roku uhonorowane zostały Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny. To miejsce, w którym już po krótkiej chwili dorośli stają się dziećmi, a dzieci mogą zanurzyć się w bezpiecznej magicznej krainie. Dom Czarodzieja, Marchewkowe Pole, Krasnoludzki Gród z mnóstwem linowych mostów, tuneli i animacji, do tego wodna kraina, w której do woli można się pluskać i eksperymentować. Ale to nie wszystko! Sporą dawkę adrenaliny dostarczy zapewne jedna z największych atrakcji – mosty w koronach drzew. To ponad 400 m zawieszonych nad ziemią korytarzy, w których czeka na dzieci wiele przygód. Żeby je przebyć, trzeba pokonać ścianki wspinaczkowe, przejść przez ogromne krzesła, ominąć wiele przeszkód i zjechać zjeżdżalnią. Podczas gdy dzieci się bawią, rodzice mogą odpocząć w restauracji lub na tarasie widokowym, z którego z wysokości 20 metrów rozpościera się widok na całe Magiczne Ogrody i okolicę.

Jura Park Krasiejów

Świat niczym z filmu „Park Jurajski” znajdziecie w Krasiejowie niedaleko Opola. Ten największy park tematyczny w Europie to idealne miejsce dla wszystkich kochających dinozaury i prehistoryczne stworzenia. Warto dodać, że właśnie tam odkryto nieznanego wcześniej pradinozaura – Silesaurus opolensis, nazywanego też „śląskim jaszczurem spod Opola”. Oprócz wykopalisk niezwykłą atrakcją jest ścieżka edukacyjna, na której znajduje się ponad 200 modeli różnych gatunków dinozaurów i to w swojej naturalnej wielkości! Z pewnością te obrazki będą wielkim przeżyciem dla każdego dziecka. Ale nie tylko dzięki dinozaurom można się w Krasiejowie przenieść w czasie. Park Nauki i Ewolucji Człowieka, a w nim szczególny pawilon multimedialny, zapewnia spora dawkę wiedzy o przeszłości, a także niezwykłą podróż kosmiczną.

Energylandia, Zator

To prawdziwy raj dla spragnionych zabawy, radości, pozytywnej atmosfery i wielkich emocji. Od liczby atrakcji może zakręcić się w głowie nie tylko dzieciom. Całość parku podzielona jest na kilka stref: Bajkolandia, Strefa Familijna, Smoczy Gród, Strefa Ekstremalna oraz Park Wodny. Na tych, którzy preferują nieco spokojniejsze, relaksujące i odprężające spędzanie czasu w Energylandii, czekają ciekawe pokazy, niepowtarzalne widowiska, jak również kawiarnie, baseny, leżaki i moc innych form. Ci, którzy spragnieni są sporej dawki adrenaliny, z pewnością docenią przeżycia ufundowane chociażby przez Mega Roller Coaster Hyperion czy Zadrę – najwyższy na świecie Wooden Roller Coaster.

Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze

W 2018 roku Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny. To idealne miejsce na wyjątkową podziemną przygodę pełną tajemnic, wspaniałych opowieści i niezapomnianych wrażeń. Najmłodsi mogą zgubić się w prawdziwym labiryncie podziemnych korytarzy, zobaczyć z bliska ogromne maszyny wydobywające węgiel, poznać historię wydobywania „czarnego złota”, a także skorzystać z jednej z większych atrakcji – przepłynięcia łodzią po zalanych korytarzach. To najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! W trakcie przepływu łodziami, na odcinku o długości ponad 1 km, pod samym centrum 180-tysięcznego miasta, można spotkać legendarne dla Górnego Śląska postacie, takie jak Skarbnik czy Utopek. Każda trasa w Sztolni Luiza ukazuje górnictwo i jego wpływ na cały Śląsk z nieco innej strony, każda odkrywa inne tajemnice Sztolni.

Farma Iluzji, Mościska

Magiczna rzeczywistość rodem z „Alicji z Krainy Czarów” czeka na dzieci na Farmie Iluzji w Mościskach na Mazowszu. W tym niezwykle intrygującym świecie skorzystać można z ponad 60 atrakcji, które z pewnością zrobią wrażenie na małych i dużych. Latająca Chata Tajemnic, Tunel Zapomnienia czy Przewrócony Pokój, gdzie można spróbować chodzenia po ścianach – to tylko część z nich. Do tego budynki całkowicie przeczące prawom fizyki, labirynty i Opuszczona Kopalnia, lewitujący kran – to duża gratka dla poszukiwaczy niezwykłości. A to jeszcze nie wszystko. Radość najmłodszym z pewnością przyniosą: kolejki, karuzele, rezerwat smoków z ruchomymi figurami oraz park doświadczeń. Dodatkowo atrakcyjne magiczne widowiska i pokazy sztuki iluzji. Niech magia będzie z wami!

Afrykarium, ZOO we Wrocławiu

Wizyta w zoo to obowiązkowy punkt w planie każdej wycieczki do Wrocławia. Największą atrakcją wrocławskiego ogrodu zoologicznego jest Afrykarium. To pierwsze w Polsce i jedyne na świecie oceanarium poświęcone odkrywaniu flory i fauny tylko jednego kontynentu – Afryki. Zwiedzający: młodsi i starsi będą zachwyceni spotkaniem pod jednym dachem najbardziej fascynujących i zagrożonych gatunków tego niesamowitego kontynentu. Zajmująca aż hektar atrakcja obejmuje trasę wycieczkową, która biegnie przez ponad kilometr i prowadzi odwiedzających z plaż Morza Czerwonego do lasu deszczowego Kongo. Może być to zaskoczeniem, ale podróż do Polski może przynieść niesamowity wgląd w życiodajne wody Afryki!

Żywe Muzeum Piernika, Toruń

To najbardziej aromatyczne miejsce w Polsce. Zdobywca Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej od lat z powodzeniem kultywuje tradycję wypiekania pierników. Wizyta w Muzeum to prawdziwa gratka dla najmłodszych. W towarzystwie Mistrza i Wiedźmy Korzennej dzieci mogą własnoręcznie wykonać swoje ulubione ciasteczka i to według pradawnych receptur. Prace podczas ugniatania i wałkowania ciasta umilają opowieści o największych legendach toruńskich pierników, jak i historii Torunia.

ZOO Safari, Borysew

Białe lwy i białe tygrysy, lemury, bawoły indyjskie, jedyne w Polsce bawoły afrykańskie, krokodyle i wiele innych ciekawych oraz rzadko spotykanych zwierząt znajdziecie w prywatnym ogrodzie zoologicznym w Borysewie. To wyjątkowe miejsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami z całego świata, które do dyspozycji mają przestronne wybiegi. Osobną atrakcją są gatunki zamieszkujące tzw. „Świat wodny”. Na specjalnie utworzonej wyspie można podziwiać ptactwo wodne, żółwie oraz ulubieńca publiczności – fokę Dawida. Wiele radości najmłodszym dostarczy z pewnością minizoo, w którym można do woli głaskać zwierzęta, a nawet je nakarmić. Dzieci mogą także spotkać się z kózkami miniaturkami, owieczkami kameruńskimi, alpakami, świnkami wietnamskimi, osiołkami i królikami. To idealnie miejsce do poznawania i podglądania życia dzikich zwierząt.

Kopalnia Złota, Złoty Stok

Dobra zabawa czeka na najmłodszych w Górach Złotych na Dolnym Śląsku – największym zagłębiu złota w Polsce. To miejsce idealne, by poznać historię wydobywania tego cennego kruszca. Dzieci mogą się tam wcielić w prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Pośród wielu atrakcji na uwagę zasługuje licząca 500 metrów długości Sztolni Gertruda. Przewodnik zabierze najmłodszych do świata kopalni i zasad, które obowiązywały od XVIII do XX w. Milusińscy poznają ekspozycję lamp, narzędzi górniczych, hutniczych, piec muflowy i laboratoryjny, który służył do wytapiania złota, oraz wózek z XVIII w., którym górnicy przewozili rudy. Dodatkową atrakcją w Sztolni Gertruda jest podziemny spływ na 200-metrowym zalanym odcinku. Kolejnym punktem na mapie podziemnych tras będzie Sztolnia Czarna i kamieniołom Góry Sołtysie. Zdziwić może ogromny hałas, który panuje w tym miejscu. To nie dźwięk pracy maszyn, a jedynego w Polsce podziemnego wodospadu. Po części edukacyjnej i wyjściu na powierzchnię czekają dalsze atrakcje – chociażby przejażdżka pomarańczowym tramwajem czy wizyta w średniowiecznej osadzie górniczej. Zwieńczeniem wizyty w Złotym Stoku będą warsztaty płukania złota i wybijanie pamiątkowej złotej monety.

Bajka Pana Kleksa, Katowice

„(…) Bo fantazja, fantazja jest dla tego, aby bawić się, aby bawić się na całego…” – śpiewał kiedyś dziecięcy zespół Fasolki. Te słowa idealnie oddają cały klimat tego miejsca. Do dyspozycji jest ponad 1000 m2 do zabawy, 8 stref tematycznych oraz interaktywna ekspozycja dla całej rodziny. Warto dodać, że całość atrakcji została stworzona przy współpracy z najbardziej zainteresowanymi – czyli dziećmi. Wizyta w Bajce może być także sentymentalną podróżą do świata ulubionej bajki rodziców. To miejsce magiczne, w którym zamiast tradycyjnych metod kształcenia dzieci poznają tajniki otaczającego świata poprzez świetną zabawę. Wspólnie z rodzicami mogą uczestniczyć w wielu twórczych eksperymentach i warsztatach kreatywnych. Na małych odkrywców czeka m.in. kosmiczna kapsuła, możliwość poznania stanu nieważkości czy też Szkoła Pilotów. Kraina Szpaka Mateusza, Bajdocja i Ostatni Rezerwat Przyrody to idealny świat dla małych poszukiwaczy. Odkrywanie ukrytych skarbów i spotykanych po drodze atrakcji będzie nie lada gratką, zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Tekst i zdjęcia: Polska Organizacja Turystyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -