wtorek, 7 lutego, 2023

Teatr bez słów

Jeśli komuś aktor kojarzy się z celebrytą i kasą, zmieni to zdanie, zauważając, że są też aktorzy pantomimy – sztuki niepopularnej, choć ambitnej. W teatrze bez słów nie ma gwiazdorów, bogaczy. W październiku mimów z kraju i zagranicy przyciąga do Warszawy festiwal.

W dniach 10-15 października br. odbywał się w Warszawie 22. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Fot. facebook.com/FestiwalSztukiMimuInternationalMimeArtFestival

W dniach 10-15 października br. odbywał się w stolicy 22. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Zjechali artyści z Francji, Niemiec, Hiszpanii i innych krajów. Tu nie trzeba tłumacza. Język nie jest barierą, bo w tej sztuce nie używa się mowy. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu powstał w 2000 powstał w Warszawie. Cieszy się wielkim powodzeniem. Tworzą go w dużej mierze młodzi ludzie. Myli się więc ten, kto pantomimę bierze za archaizm.

Pantomima (inaczej mimodram) to rodzaj przedstawienia, w którym aktor (mim) gra rolę bez głosu, używając ruchu, min i gestów. Widowisko może rozśmieszać lub wzruszać, potrafi być bardzo ambitne, a nie cyrkowe, jak wielu sądzi.

Na przestrzeni lat powstały m.in.: Olsztyńska Pantomima Głuchych, Studio Pantomimy Politechniki Szczecińskiej, Teatr Pantomimy Gest Politechniki Wrocławskiej, Scena Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatr Pantomimy Stodoła, Teatr Ekspresji, Teatr Formy, które kontynuują polską sztukę pantomimy zespołowej.

Obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych mimów w Polsce jest Ireneusz Krosny. Ten gra zwykle sam. Mim z Tychów ma za sobą występy na całym świecie. Nie wstydzi się swojego zawodu, nie czuje się gorszy od „zwykłych” aktorów. Kocha to, co robi, traktuje ten rodzaj sztuki poważnie. Nie uznaje malowania twarzy na biało, to – jego zdaniem – wnosi sztuczność i lekką błazenadę. Jest za ambitną pantomimą. Nie narzeka na brak zaproszeń. Tak jak inni, zarabia poprzez występy, z którymi jeździ po kraju.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -