Sprawy ukraińskie, perspektywy współpracy w gronie Grupy Wyszehradzkiej oraz problemy migracji były tematami piątkowej rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z szefem dyplomacji Węgier Peterem Szijjártó.
Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Węgier Peterem Szijjártó – poinformował w piątek MSZ. Jak przekazano, wśród najważniejszych poruszonych tematów były: sprawy ukraińskie, perspektywy współpracy w gronie Grupy Wyszehradzkiej oraz problemy migracji.
„Minister spraw zagranicznych Węgier pogratulował ministrowi Sikorskiemu ponownego objęcia stanowiska. Obaj z satysfakcją odnotowali, że są najprawdopodobniej najdłużej urzędującymi ministrami spraw zagranicznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej” – wskazało MSZ w komunikacie.
Jak relacjonowano, w rozmowie szef polskiego MSZ docenił „pozytywne podejście” władz Węgier do kwestii rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych przez Ukrainę i Mołdawię w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, pomimo wielu wyrażanych przez Budapeszt wątpliwości.
MSZ przekazał, że mówiąc o Ukrainie minister Sikorski zaznaczył, że dla Polski sprawą najważniejszą jest wspieranie Kijowa. „W polskim interesie jest, aby Putin nie podbił Ukrainy” – zaznaczył szef polskiej dyplomacji cytowany w komunikacie.
Z kolei szef MSZ Węgier – jak wskazano – zaznaczył, że jego kraj w pełni popiera prawo do suwerenności Ukrainy i integralności jej terytorium. „Niemniej, minister Szijjártó zwracał uwagę na sytuację mniejszości węgierskiej na Ukrainie, a następnie skoncentrował się na problemach masowej migracji do Europy” – dodano.
„Obaj ministrowie zgodzili się natomiast, że Grupa Wyszehradzka może być użytecznym narzędziem do multilateralnych kontaktów” – podkreślono.
reb/itm/PAP