niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzefowie MSZ Polski i Francji o wsparciu walczącej Ukrainy

Szefowie MSZ Polski i Francji o wsparciu walczącej Ukrainy

Partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego i sytuacja w UE – są tematami rozmów szefów MSZ Polski i Francji: Radosława Sikorskiego i Stephana Sejourna. Jak zaznacza Sikorski, najpilniejszą kwestią do rozmów jest wsparcie walczącej Ukrainy.

Ministrowie spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski (P) i Francji Stephane Sejourne (L) podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym MSZ w Warszawie, 15 stycznia. Fot. PAP/Piotr Nowak

Sikorski i Sejourne spotkali się w poniedziałek wieczorem w Warszawie; wystąpili na konferencji prasowej jeszcze przed rozpoczęciem rozmów. Szef francuskiego MSZ odwiedził wcześniej Kijów i Berlin.

Według szefa polskiej dyplomacji to, że te wizyty nastąpiły po sobie „symbolicznie odzwierciedla nieciekawego ducha czasów, ale też pokazuje, że interesują nas te same problemy w naszym regionie i że tym największym wyzwaniem jest napaść rosyjska na Ukrainę”. Sikorski ocenił, że jest to dodatkowym argumentem dla zacieśniania naszych stosunków. „A są one strategiczne” – zaznaczył.

Podkreślał, że wśród tematów rozmowy znajdzie się partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa. „Francja i Polska są za tym, by budować europejskie zdolności wojskowe. Dziękuję za obecność Francji na wschodniej flance NATO. Już uprzednio była też duża obecność na ćwiczeniach wojskowych NATO, a od kwietnia francuscy instruktorzy na poligonie w Wędrzynie szkolą batalion ukraińskiej piechoty zmotoryzowanej” – wyliczał Sikorski.

Szef MSZ zauważył, że poprzedni rząd podpisał ważne kontrakty zbrojeniowe między innymi z grupą Thales na 400 mln euro na wyposażenie naszej marynarki wojennej.

„Pozostajemy złączeni wspólnym interesem, jakim jest troska o bezpieczeństwo Europy, powstrzymanie rosyjskiego imperializmu. Najpilniejszą kwestią do rozmów będzie wsparcie na rzecz walczącej Ukrainy” – zaznaczył.

Sikorski przypomniał ponadto, że na początku lutego ma się odbyć posiedzenie Rady Europejskiej. „Mamy nadzieję, że dzięki niemu osiągniemy porozumienie w sprawie rewizji wieloletnich ram finansowych. Grudniowa decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych była historyczna i strategiczna, ale niestety po pół roku nie mamy uruchomionych instrumentów na rzecz Ukrainy, co – jeśli miałoby się przedłużać – postawiłoby Kijów w trudnej sytuacji” – powiedział.

„Mam nadzieję, że pan minister po pobycie w Kijowie zgodzi się ze mną, że Ukraińcy mają prawo być zmęczeni, ale nie my” – zaznaczył Sikorski.

Wyraził też nadzieję na udaną dwustronną współpracę podczas polskiej prezydencji w UE w przyszłym roku; podkreślił, że Francja skończyła swoją w 2022.r. „Mam nadzieję, że obydwaj okażemy się osobami popierającymi format Trójkąta Weimarskiego, który w mojej ocenie jest bardzo ważną platformą wytyczania strategicznych kierunków dla przyszłości naszego kontynentu” – dodał Sikorski.

Szef francuskiego MSZ zaznaczył, że Polska i Francja „mogą wiele zdziałać, co odpowiada momentowi politycznemu i dyplomatycznemu w historii Europy”. „Musimy popracować nad elementami zbieżnymi w konkretnych sprawach. Trójkąt Weimarski wraca do życia i to jest bardzo ważna rzecz” – podkreślił.

„Polska wraca do Europy, a tym samym wraca nadzieja, że będziemy szybciej procedować reformy europejskie – tak bardzo ważne dla naszych obywateli” – dodał Sejourne.

Minister, odnosząc się do kwestii Ukrainy, wyraził podziw dla solidarności, jaką okazali Ukraińcom Polska i Polacy. „I razem musimy dostarczyć Ukrainie całe wsparcie, którego ona potrzebuje. To wsparcie ilustruje wspólne działanie na rzecz szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce” – powiedział. Poruszył też kwestię otwarcia negocjacji akcesyjnych z Mołdawią i Ukrainą. Ocenił, że akcesja nowych członków jest w strategicznym interesie Europy. „Musimy pracować nad tym już teraz” – mówił.

Jak zauważył minister, reforma jest potrzebna także dlatego, że Europa licząca powyżej 27 członków musi być jeszcze bardziej skuteczna. „Musimy prowadzić te działania razem, razem powinniśmy dokonywać postępu w najważniejszych dziedzinach, które warunkują przyszłość Europy” – oświadczył. Wymienił wśród tych kwestii obronność – wzmocnienia inwestycji w tym zakresie w obu krajach, ale też poprawę funkcjonowania przemysłu obronnego w całej Europie.

„Zasoby europejskie muszą finansować, i takie jest stanowisko Francji, przede wszystkim przemysł europejski i nie jest to kwestia protekcjonizmu, jest to dla nas kwestia suwerenności” – oświadczył minister.

Sejourne poruszył też kwestię ochrony praworządności, która – jak ocenił – jest najważniejsza dla całej Europy. „Wiem, że mogę liczyć na wasze działania, że praworządność pozostanie jednym z filarów konstrukcji europejskiej. I wiem, że szczególnie mogę liczyć na twoje zaangażowanie, drogi Radku, w tej kwestii” – powiedział.

Inne tematy rozmów, jak mówił szef MSZ Francji, to transformacja energetyczna, Bliski Wschód i sytuacja w Strefie Gazy.

Wiktoria Nicałek/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -