– Nadrzędnym celem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa rozumianego jako pewność przetrwania i rozwoju – powiedział w Sejmie Radosław Sikorski, szef MSZ, podczas expose na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok.
– Rozwój i bezpieczeństwo Polski muszą opierać się na dwóch filarach: współpracy transatlantyckiej, podtrzymywanej niezależnie od decyzji amerykańskich wyborców, oraz integracji europejskiej. Oba te kierunki nie stoją ze sobą w sprzeczności – podkreślał minister.
Szef MSZ wskazał cztery główne cele polskiej polityki zagranicznej. Pierwszym z nich jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa poprzez dalsze wsparcie Ukrainy w jej walce z Rosją, wzmacnianie sojuszu transatlantyckiego z wiodącą rolą Stanów Zjednoczonych, a także synergię działań NATO oraz UE w sferze obronnej.
Drugi cel to konstruktywny udział Polski w debatach na temat przyszłości integracji i rozszerzenia Unii. Trzecim zadaniem jest odbudowa w przestrzeni międzynarodowej wizerunku Polski jako państwa wiarygodnego, przewidywalnego i respektującego zasady. Czwarty cel zakłada odbudowę profesjonalnej, apolitycznej służby dyplomatycznej plus przywrócenie roli MSZ jako centrum kreującego politykę zagraniczną.
Sikorski podkreślił, że Polska jest gotowa współpracować w przyszłości z Rosją „nieimperialną”, zapewnił o wsparciu dla rosyjskiego i białoruskiego środowiska działającego na rzecz demokracji oraz o planach walki z rosyjską dezinformacją.
tom