poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzef MSZ o swojej wizycie w USA: będą rozmowy o najważniejszych kwestiach

Szef MSZ o swojej wizycie w USA: będą rozmowy o najważniejszych kwestiach

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił we wtorek w TVN24, że w trakcie zbliżającej się wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie prowadził rozmowy o najważniejszych kwestiach natowskich, transatlantyckich i polsko-amerykańskich.

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski. Fot. PAP/Piotr Nowak

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie polskie MSZ, minister Sikorski będzie w dniach 21-26 lutego przebywać z wizytą w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Sikorski zapytany o agendę tego wyjazdu poinformował, że udaje się do Nowego Jorku „na debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na rocznicę inwazji rosyjskiej, a potem do Waszyngtonu na ważne spotkania”.

Dopytywany, czy jego wizyta stanowi przygotowanie do marcowego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem, Sikorski powiedział: „oczywiście będziemy rozmawiać o tych najważniejszych kwestiach natowskich, transatlantyckich i polsko-amerykańskich”.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała w czwartek, że prezydent USA Joe Biden przyjmie 12 marca na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska. Jak dodała, „przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy” przed rosyjską agresją. Spotkanie obu liderów z prezydentem USA zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Biały Dom zapowiedział, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski wspólnie skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Szef MSZ pytany, czy to nie jest wyjątkowa okoliczność, że prezydent USA spotyka się i z polskim prezydentem, i z premierem zaznaczył, że bywało już tak w przeszłości. „Był szczyt natowski, na którym był i prezydent i premier. Mamy trochę nietypowy system konstytucyjny. W USA prezydent jest jednocześnie szefem rządu, a u nas władza wykonawcza jest podzielona, nie widzę w tym nic złego” – podkreślił.

Według MSZ w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej okupowanym terytoriom Ukrainy oraz w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. sytuacji na Ukrainie. Przeprowadzi także serię rozmów bilateralnych, między innymi z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

MSZ dodało, że w Waszyngtonie minister Sikorski spotka się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, z którym omówi kwestię wojny na Ukrainie, współpracę polsko-amerykańską w zakresie bezpieczeństwa, walkę z dezinformacją rosyjską oraz przygotowania do tegorocznego szczytu NATO w Waszyngtonie. Szefowie dyplomacji Polski i USA zainaugurują także obrady 15. Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego.

Sikorski weźmie też udział w dyskusji połączonej z wykładem w think tanku Atlantic Council pt. Three steps to victory oraz odbędzie rozmowy z byłym Sekretarzem Obrony USA Gen. Jamesem Mattisem i przedstawicielami kongresu USA.

Podczas pobytu w Waszyngtonie szef polskiego MSZ na też wręczyć odznaczenie Bene Merito pułkownikowi Romualdowi Lipińskiemu, weteranowi spod Monte Casino i wieloletniemu działaczowi środowisk polonijnych.

wni/par/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -