wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSzef MON: Polska jest bezpieczna

Szef MON: Polska jest bezpieczna

Polska jest bezpieczna; mamy coraz liczniejszą i nowoczesną armię, jesteśmy obecni w NATO, mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – wskazał w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do napiętej sytuacji na granicy rosyjsko–ukraińskiej.

Warszawa, 13.08.2020. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia wystawy „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, 13 bm. (kf) PAP/Paweł Supernak

Błaszczak pytany w telewizji wPolsce.pl o bezpieczeństwo Polski w kontekście napiętej sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej ocenił, że nasz kraj jest bezpieczny. Argumentował, że polska armia jest coraz bardziej liczna, używa nowoczesnego sprzętu. Wskazał też na obecność Polski w NATO i dobre relacje z USA.

Minister przypomniał o podpisanej 15 sierpnia ub. roku umowie o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. „Relacje ze Stanami Zjednoczonymi dotyczą trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co jest niezwykle ważne. Z Polski dowodzone są lądowe siły amerykańskie, operujące na wschodniej flance NATO” – podkreślił szef MON.

Zaznaczył przy tym, że Polska jest nie tylko „biorcą” deklarowanego przez NATO bezpieczeństwa, ale też jego „dawcą”. Wskazał na aktywność polskich wojsk m.in. na Łotwie i w Rumunii. „Jesteśmy tak aktywni, bo okazując solidarność wobec naszych sojuszników liczymy, że w sytuacji, w której zostalibyśmy zaatakowani, sojusznicy będą solidarni wobec nas” – powiedział minister.

Określając politykę Rosji jako agresywną, Błaszczak przypomniał o wkroczeniu armii tego kraju do Gruzji w 2008 r. i na Ukrainę w 2014 r.

Zaznaczył, że Polska odbudowuje swoje zdolności obronne na wschodzie kraju, kupuje nowoczesny sprzęt. „W 2018 r. podpisałem kontrakt ws. zakupu systemu Patriot, w 2019 r. w sprawie rakiet HIMARS, a w 2020 r. kupione zostały najnowocześniejsze samoloty na świecie – F–35” – zwracał uwagę minister obrony.

„Po rozbrojeniu Polski przez rząd koalicji PO–PSL, szczególnie rok 2011 był dramatycznym, jeżeli chodzi o likwidację jednostek wojskowych, od 2015 r. ta sytuacja się zmienia. Powołałem do życia 18. Dywizję Zmechanizowaną, która operuje we wschodniej części naszego kraju” – zauważył Błaszak. „Koalicja PO–PSL rozbrajała wschodnia Polskę, otwierając drzwi na oścież Putinowi” – podkreślił minister.

Według niego najlepszą tarczą obronną jest posiadanie broni ofensywnej. „Chodzi o to, by pokazać, że zaatakowani, odpowiemy” – podkreślił.

Na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

W sprawie sytuacji na wschodzi Ukrainy prezydent Andrzej Duda zwołał w środę specjalną odprawę z udziałem kierownictwa MON, najwyższego dowództwa armii i służb. Szef BBN Paweł Soloch podkreślał po spotkaniu, że mamy do czynienia z nieznaną od lat koncentracją sił rosyjskich, a sytuacja na Ukrainie jest poważna. „Nie zgadzamy się na nową agresję wobec tego kraju” – mówił.

Dodał, że wobec wzrostu napięcia i koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą potrzebne jest współdziałanie w ramach NATO i UE, a odprawa zwołana przez prezydenta wpisuje się w przygotowania stanowiska Polski na forum tych organizacji. (PAP)

Monika Zdziera
mzd/ par/

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -