wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAConnecticutSzczepionkowe „megacentrum” w New Britain

Szczepionkowe „megacentrum” w New Britain

Aby umożliwić mieszkańcom New Britain większy dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19, w centrum miasta pod koniec lutego utworzono „szczepionkowe megacentrum”, które powstało dzięki współpracy burmistrz miasta New Britain Erin Stewart, grupy Hartford HealthCare oraz lokalnej firmy Tomasso Group.

Sama inicjatywa jest częściowo reakcją na krytykę wobec władz miasta New Britain ze strony gubernatora, który uznał 13% zaszczepionej populacji za bardzo slaby wynik. – Jestem sfrustrowana faktem, że gubernator użył New Britain jako przykładu – powiedziała burmistrz podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 10 lutego w lobby budynku, gdzie obecnie mieści się centrum szczepionkowe. – Chcemy więcej szczepionek, prosimy o więcej, ale nam ich nie przyznają – oświadczyła burmistrz, wg której departament zdrowia w mieście New Britain otrzymywał dotychczas tylko 100 dawek tygodniowo. Centrum szczepień ma czerpać szczepionki z puli, jaką dysponuje Hartford HealthCare.

Biorąc sprawy w swoje ręce, Erin Stewart rozpoczęła rozmowy z lokalnym szpitalem, aby rozważyć możliwość utworzenia miejskiego centrum szczepień. Do realizacji projektu przyczyniła się też firma Tomasso Group, przekazując nieodpłatnie na ten cel powierzchnię w jednym ze swoich budynków w centrum miasta przy 1 Liberty Square. Miasto New Britain zapewni też obsługę w postaci personelu medycznego oraz administracyjnego. Otwarcie centrum odbyło się 22 lutego. Zapisywać się na szczepienie można na www.mychartplus.org. Osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, mogą się zarejestrować dzwoniąc pod 860-827-7690. Szczepionki są bezpłatne i dostępne będą też dla osób spoza New Britain, które się zarejestrują.

Naszym celem jest to, abyśmy mogli szczepić między 500 a 800 osób dziennie. Nie będziemy ostatnimi na liście – zadeklarowała podczas konferencji Stewart. Zaznaczyła też, że jedną z największych przeszkód w dostępie do szczepienia jest dojazd. – Centralny punkt w samym środku miasta pomoże rozwiązać wiele problemów, można łatwo dojechać do niego miejskimi autobusami – powiedziała, dodając po hiszpańsku, że „szczepionka jest bezpieczna i skuteczna”. O niskiej tendencji do szczepienia się wśród społeczności latynoskiej i afroamerykańskiej mówił też Henry Anyimadu, specjalista od chorób zakaźnych w Hospital of Central Connecticut. Zacytował on badania DCD (Center for Disease Control) nad danymi demograficznymi osób zaszczepionych między 14 grudnia 2020 r. a 14 stycznia 2021 r., które pokazały, że Afroamerykanie stanowili zaledwie 5%, a Latynosi 11% zaszczepionych osób. Urząd miasta przygotował też informacje o szczepieniach w języku polskim, które ukażą się w polskojęzycznej prasie i w biuletynach polskich kościołów. Nagrywa też polskojęzyczny film. Podczas konferencji prasowej 10 lutego mówiono o konieczności przekazu informacji do wszystkich społeczeństw New Britain, aby rozwiać obawy w związku ze szczepieniem na Covid-19.

Szczepionkowe megacentrum w New Britain ma być pierwszym z kilku uruchomionych w najbliższym czasie w stanie Connecticut przez Hartford HealthCare. Zaszczepić się w nim mogą osoby kwalifikujące się wg stanowych wytycznych, które obecnie umożliwiają szczepienia osobom powyżej 65. roku życia (55. od 1 marca) oraz oraz tym, którzy kwalifikowali się do przyjęcia szczepionki już w pierwszej turze szczepień. Oprócz placówki przy 1 Liberty Square, w New Britain zaszczepić się można również w Community Health Center (85 Lafayette Street), CVS (177 Columbus Boulevard) oraz w Walgreens (102 Washington Street).

Darek Barcikowski

Burmistrz New Britain Erin Stewart ogłosiła nowa inicjatywę szczepionkową podczas konferencji prasowej 10 lutego. Fot. Facebook
spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -