poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceSTAND UP POLSKA – występy komików z Polski już w styczniu i...

STAND UP POLSKA – występy komików z Polski już w styczniu i lutym w USA

Cezary Jurkiewicz, Piotr Szumowski, Sebastian Rejent po raz pierwszy w historii wystąpią w USA, a ich stand-up komedia rozśmieszy nas do łez.

Już w piątek 21 stycznia rozpocznie się amerykańska trasa komików zrzeszonych w grupie Stand Up Polska, którzy wystąpią przed polonijną publicznością na północno-wschodnim wybrzeżu oraz na Florydzie i w Chicago. Komicy: Cezary Jurkiewicz, Piotrek Szumowski i Sebastian Rejent zaprezentują ponaddwugodzinny program, który gwarantuje niepowtarzalną zabawę, radość i śmiech.

W tych smutnych czasach pandemii niewątpliwie każdemu z nas przyda się dawka dobrego humoru, która chociaż na chwilę pozwoli nam oderwać się od przytłaczającej codzienności. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do Ameryki największe gwiazdy polskiego stand-upu i wyprodukować trasę która da Polonii trochę normalności i pozwoli ponownie zobaczyć po naszej stronie oceanu kogoś z Polski. Gwarantuję, że dawno nie bawiliście się i nie śmialiście się tak szczerze, jak będzie to możliwe podczas ich występów – powiedział Grzegorz Fryc, szef Gram-X Promotions.

Cezary Jurkiewicz, Piotrek Szumowski i Sebastian Rejent to grupa komików skupionych wokół idei komedii na żywo, fanów komedii żywej i komedią żyjących. Występują na deskach klubów i teatrów w całej Polsce. Przekładają swoje pomysły, przemyślenia i życiowe doświadczenia na język komedii, wplatając odrobinę absurdu bądź też niecodziennego, czarnego humoru. Trasa komików Stand Up Polska obejmie miasta: Filadelfia, PA, Wallington, NJ, Greenpoint, NY, New Britain, CT, East Stroudsburg, PA, Chicago, IL oraz Bunnell, Clearwater i Fort Lauderdale na Florydzie.

Za wspieranie polskiej kultury i pomoc w zorganizowaniu występów należą się serdeczne podziękowania mecenasowi Pawłowi Wierzbickiemu z firmy Block, O’Toole and Murphy, LLP oraz firmom: Greenpoint Insurance Brokerage, Sling, Forteca Estate, Windoorfull Trias International. Bilety i więcej informacji dostępne na www.gramx.com


Piotr Szumowski

Komik w pełni międzynarodowy. Występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Jak on to zrobił? Nikt nie wie. Ostatnio przez 10 minut próbował otworzyć saszetkę z ketchupem, a potem polał frytki musztardą. Ostatnie zdanie jego pracy licencjackiej brzmi: „Newton pod koniec swojego życia zmarł”. A do dzisiaj myśli, że Ikea to restauracja z hot-dogami, która sprzedaje meble na boku. Podczas podróży m.in. pił ayahuaskę z szamanem w Peru, zakochał się w kolumbijskiej prostytutce, usłyszał swoją przyszłość od hinduskiej wróżki i opiekował się przez miesiąc australijskim wężem. A to dopiero czubek góry lodowej tematów, które Piotrek porusza. Czubek góry lodowej, na którym, znając życie, Piotrek też był.

Cezary Jurkiewicz

Czarek Jurkiewicz w swoich tekstach wywala swoją brudną duszę na lewą stronę, wciągając nas w czarną otchłań beznadziei, zmarnowanych okazji i zatrutą zazdrością podejrzliwości. Zajmuje się stand-upem od 2008 roku. Jest jedną z dwóch pierwszych osób, która zaczęła promować stand-up comedy na terenie Polski. Początkowo jako undergroundowy stand-up, obecnie jako formę komedii rozpoznawalną przez tysiące widzów. W 2011 roku założył pierwszą w Polsce szkołę stand-up comedy, w której prowadzi zajęcia dla młodych komików. Od lat szkoli się w nurcie chicagowskiej szkoły improwizacji komediowej The Second City.

Sebastian Rejent

Komik, miłośnik komedii stand-upowej i pracy twórczej. Uwielbia stać na scenie, często też się po niej porusza. Pisał, występował, współpracował m. in. z Comedy Central, Grupą ATM, agencją artystyczną Antrakt i agencją reklamową Saatchi & Saatchi. Od lat, niczym w skeczu Monty Pythona, szuka żartu idealnego, jeszcze mu się to nie udało, natomiast trzykrotnie żartem sprawił, że ktoś się posikał ze śmiechu… i nie było to dziecko. Sukces. Uprawia ciężką sztukę stand-upową; robi to dla ludzi, dla siebie, jednak woli dla ludzi. Poza sceną zgłębia tajniki komedii i wykorzystuje je, by pomagać innym.

Na warsztatach, które prowadzi, uczy innych jak używać swojego poczucia humoru w teatrze życia codziennego.


Co to jest STAND-UP?

Jest to komediowa forma artystyczna w postaci monologu przed publicznością. Opiera się bardziej na charyzmie wykonawcy oraz kontakcie z publicznością niż na dopracowaniu każdego wiersza przedstawienia i wartości artystycznej (tak jak w kabarecie). Nazwa pochodzi z Ameryki, gdzie taka forma przekazu zaczęła zdobywać popularność na początku lat 50., a pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1911. W Stanach istnieją specjalne kluby zaopatrzone w miejsca do siedzenia i stoliki oraz scenę. Podczas tzw. open mic każdy może wejść na scenę i rozpocząć swój występ. Dzięki takiej formule ten gatunek jest niezwykle przyjazny dla początkujących artystów. Od połowy pierwszej dekady XXI wieku serwisy internetowe wideo z treściami od ich użytkowników, takie jak m.in. YouTube, są również miejscem występu stand-uperów, a dzięki temu występy komików można oglądać w internecie. Artyści stand-upowi za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności. W Polsce ta forma komediowa zaczęła się rozwijać i zyskiwać na popularności od 2008 roku.


Gdzie i kiedy?

 • Piątek 21 stycznia
  Filadelfia, PA
  Piwnica u dziadka
  9150 Academy Rd
  Otwarcie godz. 20:00
 • Sobota 22 stycznia
  Wallington, NJ
  Cracovia Manor
  196 Main Ave.
  Otwarcie godz. 19:00
 • Piątek 28 stycznia
  New Britain, CT
  Polonez Polish-American Club
  89 Grove St.
  Otwarcie godz. 20:00
 • Sobota 29 stycznia
  Brooklyn, NY
  Centrum Polsko-Słowiańskie
  176 Java St.
  Otwarcie godz. 19:00
 • Niedziela 30 stycznia
  East Stroudsburg, PA
  88 S Courtland St.
  Otwarcie godz. 18:30
 • Piątek 4 lutego
  Bunnell, FL
  Polanka – Polonia Society of Korona
  2925 W Hwy 100
  Otwarcie godz. 19:00
 • Sobota 5 lutego
  Clearwater, FL
  Centrum Jana Pawła II
  1521 N Saturn Ave
  Otwarcie godz. 19:00
 • Niedziela 6 lutego
  North Lauderdale, FL
  Polonez Polish-American Club
  935 Rock Island Rd.
  Otwarcie godz. 17:00
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułGimnastyka lepsza niż witaminy
Następny artykułElegancki bal w Venice

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -